| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 a întrebat:

As vrea sa schimb sursa doar ca am o nedumerire.

Pe sursa veche am ATX 12 V 2.2 cu conectare 4 pini la placa de baza si la sursa noua e ATX 12V v2.3 cu 4 + 4 pin ATX 12 V, merge sa pun doar 4 pini si pe ceilalti sa ii las sau o sa am nevoie de alta sursa?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

SIGUR ca merge!
tu de ce crezi ca poti sa desparti aia 8 pini in doua de cate 4?
toate sursele mai puternice au asa ceva (8 pini) in ideea ca, daca iti iei o sursa puternica atunci ai si o placa de baza mare consumatoare de curent, dar TOATE sunt compatibile cu cele mai slabe (altfel nu s-ar mai vinde surse puternice decat la cei care au consum mare... si nimeni nu ar face asta)