| anonim_4396 a întrebat:

Astia de la calculatoare second hand are putea sa-mi cumpere si mie unitatea aceasta?

https://www.olx.ro/oferta/vand-unitate-din-2009-ID9hSld. html

E bun pretul?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu as da 500 ron pe desktopul ala, hai 300 cel mult

| anonimg a răspuns:

Eu nu as da mai mult de 300 de lei pe unitatea aceea.
Este prea mult 500.

Iar ca sa cumperi de pe olx, te vezi fata in fata cu vanzatorul. Vezi unitatea, o cumperi cu banii cu care te-ai tocmait mai dinainte, si gata. Nu mai ai nevoie de alti oameni prin care sa cumperi unitatea. Asa se procedeaza pe olx.

(Iar daca tu vrei ca cei de la sh sa iti cumpere unitatea, vor fi nevoiti sa ti-o vanda mai mult decat au dat pe ea, fie ca vor, fie ca nu vor. Legea interzice comerciantilor sa vanda produsele cu acelasi pret cu care l-au achizitionat. Ei trebuie sa plateasca obligatoriu la stat TVA -acel 24% din valoarea produsului comercializat.)

Sau daca vrei, vorbesti cu vanzatorul sa iti puna unitatea prin curier daca este din alt oras, si sa o puna neaparat cu "livrare cu verificare". Prin serviciul "livrare cu verificare" (de la fan curier sau alte firme), poti sa deschizi coletul ca sa vezi daca este ceea ce ai comandat; ca altfel te trezesti cu o bucati de lemne sau cine stie ce altceva.
Bine este ca sa iei cu tine si o persoana adulta.
Dar repet: cauta alt pc pentru ca acela este mult prea scump. Macar daca ar fi fost si cu monitor; dar nu este.

Sfatul meu este sa te inregistrezi pe site-ul acesta: http://www.samwise.ro/catalog/pret/300-600?s=pd, le scrii ca vrei un pc mai bun decat cel pe care ni l-ai aratat si noua (le trimiti link-ul), si ei te vor ajuta. Transportul este gratuit la peste 200 de lei, si in plus vei avea si garantie la produs.
Le spui suma in care te incadrezi si te vor ajuta. Mai ales ca majoritatea calculatoarelor de la ei au memorie ram ddr3; deci mai rapida decat ddr2 care ai gasit-o tu. Si la ei gasesti unitate "trasnet" la 500 de lei -cu procesor mai bun.
Eu de la ei am vrut sa imi iau pc; dar pana la urma am luat unul nou.

| alexboss2020 a răspuns:

Nu e bun, si parerea mea e ca nimeni nu at cumpara acel cartof bagat in priza! E prea slab frate, PC-ul meu de acum 4 ani cu placa video integrate il bate pe al tau rau de tot!
Si nu mai minti ca merg jocuri pana in 2011, ai jucat cumva in full hd 1920x1080?