| StefiChan8D a întrebat:

Am auzit ca se pot lua virusi doar uitandu-ma pe o pagina. Imi puteti recomanda un anti-virus bun care sa ii blocheze?

5 răspunsuri:
| Jenniszie a răspuns:

Depnde...Pe telefon 360Antivirus e f bun ☺

| Gizăz a răspuns:

Nu poţi lua viruşi doar uitându-te pe o pagină. Trebuie să lansezi un executabil pentru asta.

| matrix100 a răspuns:

Kaspersky, prima luna gratuita si pe urma cu bani dar esti protejat(a) impotriva multor tipuri de virusi si de programe rau voitoare

| StefiChan8D explică (pentru Jenniszie):

Da, sigur. Fix virus 360 am avut acum ceva timp pe laptop. URASC raspunsurile nefolositoare. Fix ala e virus.

| StefanKogut a răspuns:

Cel mai bun antivirus este "User Behavior": Nu deschide pagini web pe care nu le-ai solicitat; Nu da curs invitatiilor si/sau reclamelor venite pe mail pe care nu le-ai solicitat sau la care nu ai subscris; Daca constati ca o subscriere iti trimite material care n-are legatura cu topicul initial, da unsubscribe; Fa unsubscribe la tot ce nu te mai intereseaza, un cont de email cool e un cont de email gol; Nu descarca programe a caror sursa nu o cunosti sau de care n-ai auzit, doar ca sa vezi ce sunt, citeste descrieri si comentarii pentru asta; Dupa ce ai descarcat un fisier de pe net, scaneaza-l cu un antivirus inainte de a-l executa/deschide; descarca aplicatii de pe site-uri controlate: CNETbig grinownlod.com, SourceForge.net, SoftPedia, etc; Faptul ca-l descarci de pe site-urile astea nu inseamna ca nu trebuie sa-l scanezi inainte de a-l folosi (aplicatie sau fisier, virusi poti lua si dintr-un pdf sau jpg); La cel mai mic dubiu, iar eu recomand pentru orice aplicatie netestata, instaleaza aplicatia intr-o masina virtuala cu network-ul inchis, in felul asta daca ceva merge prost, doar masina virtuala va fi afectata; Nu instala programe care mai instaleaza si alte chestii, precum tot felul de toolbaruri si alte alea, de regula sunt prost construite si se comporta agresiv cu resursele statiei, cu alte cuvinte instaleaza doar ce doresti sa instalezi, nu tot felul de "free offers, included" care de cele mai multe ori nu fac decat sa-ti manance CPU si memorie; Configureaza un firewall maximal, lasand doar porturile de care chiar ai nevoie deschise si nu intervale intregi; iar in ultima instanta ca ultima linie de aparare instaleaza un antivirus. Noteaza ca nu exista cr**k sau ha*k care sa nu includa cel putin un tro*an, si trebuie sa mai stii ca de cele mai multe ori ceea ce acuza un user mediu ca fiind un comp virusat este mai degraba un comp prost administrat.