| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa ma uit la un film pe laptop, insa vreau ca imaginea sa se vada pe ecranul tv-ului si sunetul sa se auda in boxele sistemului Home Cinema. Am conectat calculatorul la televizor printr-un cablu HDMI (si am imagine) si recorderul la laptop printr-un cablu de tipul Jack-RCA insa nu am sunet (se pare ca receiverul nu-mi apare pe lista dispozitivelor de redare de pe laptop, ci doar televizorul). De ce nu merge sunetul? Mai am nevoie de inca un cablu sau de altceva? Precizez ca televizorul are mai multe iesiri HDMI in timp ce laptopul si receiverul DVD au doar una si laptopul are Windows 10 (nu stiu sigur ce fel de placa audio am, dar cred ca e stereo totusi). Va multumesc mult pentru ajutor!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cablul cu mufă jack il bagi in mufa verde din laptop ala e sunetul, si celalalt capăt il bagi in sistem unde scrie line out, si rca urile mufa rosie este pentru o boxa stinga si mufa alba pentru boxa dreaptă ca sunetul il scoti atit prin sistem cit si prin tv.

| BIoody a răspuns:

Daca tv-ul are hdmi doar bagi cablurile, nu vad ce e asa greu, si pentru audio jack-jack sau ce cablu are home cinema-ul.