| Alin_Aly_1998 a întrebat:

Am conectat laptopul la televizor prin cablu hdmi, dar sunetul se aude la laptop. Ce trebuie sa fac ca sa se auda la televizor?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,varului meu la fel i se auzea, numai in laptop.Trebuie sa mergi la setariel de sunt, in functie de ce windows ai si sa inchizi sunetul din laptop si deschizi sunetul in tv. Nu este defect sau mai stiu eu ce, ci numai trebuie setata treaba.

| DryIce a răspuns:

Nvidia control panel > set up digital audio > la hdmi selecteaza televizorul si da aplly. In scurt timp trece la tv audio. Daca nu intra direct. Opreste tot ce foloseste sunetul si deschide din nou asa va trece. Si sa pui inapoi la laptop tot acolo selecteaza la hdmi "Turn off audio" si asta trece la laptop audio. Tot asa inchide tot si redeschide tot ce foloste sunetul. La amd video card e ceva similar, nu stiu ca nu am atila raiden gpu.

| weirdfirefly00 a răspuns:

Si eu m-am confruntat cu acelasi lucru de curand. Nu stiu ce ziceti voi la comentarii dar daca e cazul de conectare laptop - tv prin cablu cu ambele capete hdmi trebuie sa mearga sunetul pe tv iar daca nu merge direct faci urmatoarea chestie:
--in dreapta jos pe bara de start dai click dreapta pe iconita de la sunet apoi alegi playback devices iar acolo cand ai tvul conectat o sa iti apara o chestie de la boxele laptopului si o chestie cu hdmi, dai click dreapta pe cea cu hdmi si alegi set as default, dai salvare si gata, merge! Cel putin la mine asa a mers si ar trebui si la tine.

| GabiFTW96 a răspuns:

Si eu am cablu HDMI. Nu ai ce sa faci, sunetul o sa se auda intotdeauna din sursa. In cazul tau din laptop!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru GabiFTW96):

De ce te bagi daca nu stii ce vorbesti?

| geani111 a răspuns:

Salut. Cablul HDMI "transporta" atat semnal video cat si audio.
Incrarca sa te uiti in setarile audio ale televizorului ca boxele sa fie pornite.
Incearca sa schimbi cablul HDMI cu altul pentru a fii sigur ca nu este defect.
In urmatorul link ai un tutorial care iti va arata cum se conecteaza un computer la un TV:
http://world-it.ro/tutoriale/tutoriale/tutorial-vizionare-filme-pe-tv