| япончик a întrebat:

Buna, care este diferenta dintre un hard disk de 1 tirabait si 190 gb, as vrea sa stie este diferenta doar in memorie sau sunt si altele, daca memoria este mai mica gindeste computatorul mai incet, mersi mult

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De cate ori te mai repeti?

| JackR a răspuns:

Hard disk-ul este o componenta care STOCHEAZA informatia. Singurul mod in care poate afecta performantele computerului este timpul de acces la informatie, dar asta inseamna 2-3% din performanta totala.
Memoria RAM este cea care influenteaza in mod semnificativ performantele, dar este cu totul altceva decat hard disk-ul.

Acum, ca raspuns direct la intrebarea ta, diferenta dintre 1 TB si 190 GB este de 810 GB (conform producatorilor de hardware, pentru ca in realitate 1 TB=1024 GB).

| LPCTSTR a răspuns:

Simpla si marea diferenta este capacitatea de stocare, iar a doua, viteza de citire, cu cat e mai mare viteza, cu atât programele vor rula mai fluent şi vor avea un timp de răspuns mai mic.

| япончик explică (pentru JackR):

Va gindi un computer mai rapid doar daca are hardul de 1 T. fata de alt computer cu memoria mai mica, problema e ca am un HP elite book 8470 p 300 gb. dupa un timp hardul sa deteriorat si eu am comandat un alt hard de 190 gb uzat de pe ibay si acum merge foarte greu notebokul care ar putea fi problema, ar putea fi hardul sau windowsul, inainte de toate el mergea foarte bine.

| JackR a răspuns (pentru япончик):

1. Computerele nu gandesc, doar proceseaza informatia.
2. Ti-am explicat mai sus, capacitatea hard disk-ul nu influenteaza in mod semnificativ performantele generale ale computerului.
3. Apropo de laptop-ul tau, cel mai probabil este o problema cu instalarea Windows.

| anonimg a răspuns (pentru япончик):

Daca merge mai greu, atunci este de la noul hdd.

| AlexChi a răspuns:

Un tera=1024gb
Viteza de actiune a pc-ului conteaza si de numarul de rotatii pe minut al acestuia.