| CristinaSNC a întrebat:

este posibil sa fac cumva la tastatura laptopului ca atunci cand apas pe o litera sa apra alta? De exemplu cand apas pe 'c' sa apara 'p', ceva de genul asta?

3 răspunsuri:
| Kenzo1234 a răspuns:

Nu, nu cred ca poti!

| LinxCont a răspuns:

Sunt multe posibilitati.
http://www.makeuseof.com/tag/missing-key-remap-fix-keyboard-layout/
Poate merge cu http://www.microsoft.com/en-us/download/confirmation.aspx?id=22339
O varianta care e placut de utilizat e utilizarea unui script in autohotkey.

Pentru asta, se instaleaza autohotkey.
Se scrie un script scurt cu schimbarile pe care le dorim.
Se poate transforma acel script in executabil si poate fi folosit pe orice calculator cu windows. Se poate ascunde si iconita si atunci poate fi oprit doar din task manager.

Exemplu de script care pune p in loc de c

c::
send, p
return

Scriptul de mai sus scrie p in loc de c

Daca vreau x in loc de B va fi asa

B::
send, x
return

Daca vreau mai multe, atunci le pun unele sub altele si gata.

| LinxCont a răspuns:

Aici poti descarca varianta de script care pune p in loc de c
http://www.mediafire.com/file/6zd32o7duyaexy9/cp.zip
In arhiva e scriptul si executabilul rezultat in urma compilarii scriptului.
Daca in PC e instalat autohotkey, merge rulat si scriptul.
Daca nu e instalat autohotkey, atunci merge numai executabilul.
Varianta "cp" afiseaza iconita de unde poate fi inchis.
Varianta "cpAscuns" se inchide din taskmanager sau prin restartul pc-ului. In task manager se cauta o iconita verde cu un H alb si se inchide.