| Marcki a întrebat:

Va rog frumos sa imi ziceti si mie cum se incarca o bricheta Zippo... vreau detalii.Sau sa imi ziceti unde pot incarca in Oradea. Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| dof21 a răspuns:

Gasesti recipiente cu gazolina (benzina in nici un caz, speay-uri nici atat). Toata problema este sa nu zgarcesti la bani daca tii intr-adevar la bricheta ta. Cumpara unul original Zippo. Daca vei cumpara ceva de proasta calitate vei plange langa bricheta pana se va aprinde (mai ales pe frigul asta). Ai grija sa nu pui prea multa gazolina pentru ca iti vei uda piatra de bricheta si iar nu va functiona.
Pentru a o incarca, ai un surubel in general (sau la cele mai vechi pur si simplu tii de capac si tragi, este bagata una in alta). Apoi cand o deschizi iar ai un surubel (ala este pentru a schimba piatra). Apoi vei avea acolo un fel de "panza". Dupa ce ai citit instructiunile de folosire a gazolinei (sigur iti spune ce cantitate sa pui peste acea fibra textila) pur si simplu imbibi acea panza (imbiba nu inseamna pana la refuz).
O zi placuta,
http://www.mistersmoke.com/comment-remplir-dessence-zippo-i-44.html

8 răspunsuri:
| Aero_2277 a răspuns:

Ce sa mai incarci la ea? Te scumpesti la 2 lei cat costa una.Stai sa reincarci sa cauti. Pierzi mult timp si multi bani.

| Mina a răspuns:

Exista spray-uri cu gaz anume pentru Zippo. Bricheta se desface si are un buretel. Acel buretel trebuie imbibat cu gaz.

| Roby67 a răspuns:

@ dreamer, benzina nu gaz, benzina pentru brichete

| Mina a răspuns:

@Roby67. Da, benzina, asa e. Ms happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aero se vede ca nu sti ce inseamna sa ai o colectie de brichete, in primul rand, Marcki specifica ''o bricheta zippo'' si aceste brichete nu se gasesc la buticul cu ziaretongue si nici atat la 2 lei, tocmai imi incarcam cateva din colectie si una dintre ele fiind zippo. Dof 21 eu am folosit si benzina la cele cu burete, iar la cele cu surubel in general spray polo gas, iar cutiutele cu gaz originale pentru brichete mai deosebite nu sunt chiar scumpe, iar eu unul le tin langa bricheta cu numele corespunzator si sunt nefolosite, doar aspectul ma incanta. Prefer sa cumpar o bricheta scumpa decat un gaz scump(parerea mea). Apropo, Dof am o bricheta care nu are surubel, nu are panza, burete, pietricica, nimic, doar dintr-o bucata si pentru a o aprinde trebuie doar sa sufli inspre ea, ai idee cum se poate incarca? Nu e de unica folosinta laughing Am auzit ca se poate incarca pe unde se aprinde flacara dar am incercat si nimic. O seara placuta, la revedere!

| Rares77 a răspuns:

Incearca aici http://www.military-test.ro/......cheta.html
Este in limba romana si o sa-ti raspunda

| LiviutzuAs a răspuns:

Poti sa vezi pe http://www.luxgift.ro/