| Darjan_Darius_1994 a întrebat:

Am o mufa jack 3.5mm de la Sennheiser, are Ground-ul pe margine și în mijloc o bucată cilindrica in care e alta mai mica dar sunt izolate. Mufa e stereo. Presupun că cele 2 sunt canalele:
Intrebarea mea este, daca am un kit de amplificator mic și o boxa, mono, le unesc?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, mufele Jack de 3.5mm au cele doua canale conectate la varf si la inelul urmator, iar cel de la "radacina" este masa (comun-ul).
Daca vrei sa asculti semnalul de la o iesire mono (un singur canal), atunci trebuie unite contactele de la varf si cel din mijloc, iar masa ramane tot cel de la baza.