| MysteryMen a întrebat:

mi-am adus aminte de vechiul magnetofon KASHTAN al lui tata si as vrea sa il folosesc pe post de amplificatior...am cumparat mufa >DIN--Jack si am conectato. Mufa este stereo problema este ca daca eu dau magnetofonul pe stereo si il dau la maxim se aude foarte incet... daca il dau pe mono 2 se aude bine pe o boxa iar pe mono 1 nu se adue de loc.Ce as putea sa fac.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Ca sa meargă bine trebuie schimbati toti condensatorii, sunt vechi, si uscati, si tranzistorii finali in amplificarea magnetofonului, Kashtanul nu este o marca asa de bună precum Rostovul, tot rușii l au facut kashtanul, dar Rostovul este copie fidelă după Akai, are butoane digitale e sculă nu glumă, kashtanul e slab.

| simpluone a răspuns:

Este posibil sa nu fie cablu cel bun. La mufa DIN ai pini separati pentru intrare si pentru iesire. Cu alte cuvinte cablu poate fi pentru iesire semnal din DIN intrare in Jack. Sau volumul sunetului cu care ataci magnetofonul este prea mic.

| MysteryMen explică (pentru simpluone):

Pai pe mono2 se aude bine pe o boxa. Un parieten al meu are tot un kashtan si am incercat mufa la el...merge totul ok. Deci nu este de la mufa estr de la el ce as putea sa fac?

| simpluone a răspuns (pentru MysteryMen):

Salut atuncie posibil sa ai un canal bulit la magnetofonul tau, sau comutatorul de mono/stereo. Ai bagat o banda la magnetofon sa vezi cum se aude? Daca merge bine cu banda atunci e posibil sa fie bulita un canal de la preamplificatorul de line.

| MysteryMen explică (pentru simpluone):

Multumesc! O sa incerc o banda si daca o sa se auda bine pe ambele boxe ce pot sa ii fac sa mearga bine si pe post de amplificator?

| simpluone a răspuns (pentru MysteryMen):

Teoretic da daca il duci la reparat.