| Pops³³ a întrebat:

Am un Allview a5 easy. Il am de 3 luni.
Pana acum a mers ireproșabil, dar acum...Deci,peste noapte se închide iar dimineața e 0%. Il bag la încărcat. După apx 15 minute de chin se aprinde. Se încarcă pana la 14-16 %(mentionez ca atunci când il bag la încărcat des imi apare ca nu incarca si trebuie sa umplu la încărcător si sa gasesc o pozitie în care sa nu fie miscat). După ori nu mai incarca (apare ca incarca dar ca procent nu mai creste) ori scade (desi imi apare ca incarca).
Ce este de facut? Va rog sa.mi spuneti ce este de facut

1 răspuns:
| Stefan831 a răspuns:

Posibil mufa usb dezlipita de pe laca de baza. Eu zic sa le iei pe rand. Schimba cablul. Schimba incarcatorul. Strange cu unghia mufa usb a cablului, cea care intra in tel, ca atunci cand intra sa stea mai fix. Grija cat de mult apesi sa nu o inchizi prea mult. Si daca nici asa nu vrea, mergi la un service sa schimbe mufa din placa te. Nu are rost sa mergi din prima acolo ca te costa inutil. Am patit asta la Allview viva q8, de 3 ori service pe mufa din placa, si cu metoda strangerii mufei microusb am rezolvat-o. De 2 ani nu a mai fost nevoie de service. Ideea e ca in acest standard microusb, nu toti producatorii de mufe periferice respecta un singur format si cote standard, si foarte micile nepotriviri fac diferenta intre a functiona bine sau nu.