| petertb a întrebat:

Cum implementez in c++ codul ASCII?
Spre exemplu atunci cand vreau sa fac literele din alfabet constante cu un for.

Răspuns Câştigător
| Radu_Paul_1980 a răspuns:

Pentru a obtine codul ASCII al unei litere folosesti partea intreaga (int sau floor). Uite, ti-am scris aici un programel de genul, iti va afisa de la 97 (a) la 122 (z).
http://i.imgur.com/gpJcK9l.png
Aici ai si tabelul pentru codul ASCII:
http://www.asciitable.com/

7 răspunsuri:
| BoggyP a răspuns:

Cred ca cu 0 si 1. dar nu stiu daca e asa...

| petertb explică (pentru Radu_Paul_1980):

Mersi happy.o intrebare : de ce folosesti dosbox si nu un ide mai modern gen codeblocks?

| DEBrown a răspuns (pentru petertb):

Folosesc Microsoft Visual Studio 2012, dar stiu ca la scoala folositi Borland C++, asa ca ti l-am scris ca pentru clasa. happy
Plus ca si eu cand am de scris programe pentru clasa trebuie sa fac vreo 4 modificari ca sa ruleze cum trebuie la scoala, iar dupa ce mi le scriu in Visual Studio am nevoie sa ma verific totusi si pe "ecranul albastru".
Iar DosBox il folosesc doar ca sa deschid Borland-ul ca nu merge pe Windows 7.

| HardCore7750 a răspuns:

Folosesti partea intreaga int sau floor
Toate cele bune

| petertb explică (pentru DEBrown):

Nu am mai folosit borland cpp de vreo 5 ani la scoala -.-''

| DEBrown a răspuns (pentru petertb):

Eh, la mine inca se foloseste. big grin

| Radu_Paul_1980 a răspuns:

#include
using namespace std;
int main(){
int i;
char c;
cin>>c;
i=c;
cout