| loeder23 a întrebat:

Doresc sa imi schimb procesorul, dar nu stiu sigur daca sa o fac. Oare sigur o sa aduca o perfomanta mai buna pc-ului meu? ( fps mai mare in jocuri )
procesorul curent : Intel core 2 quad q6600 2.40Ghz
procesoarele care m-ar interesa : i3 7100 Kaby lake 3.90 GHz, i3 6100 Skylake 3.70 GHz, i3 4170 Haswell 3.70 GHz si i3 6098P Skylake 3.60 GHz
GPU : amd radeon r7 240 2gb
RAM : 6 gb
Oare va face o combinatie buna cu acestea pentru a-mi mai ridica fps-ul in jocuri?

9 răspunsuri:
| Rayden065 a răspuns:

La tine problema este si placa video. In gaming mai mult conteaza placa video. Totusi, avand in vedere ca ar face bottleneck cu procesorul tau curent, ai putea sa incepi cu upgradeul de procesor. (Apropo, sper ca realizezi, dar daca schimbi procesorul, vei schimba si: placa de baza, ramii si posibil si sursa). Ar fi un ajutor daca stii daca ramii sunt DDR3 sau DDR2. Daca sunt DDR3 ai putea sa ii folosesti cu haswell, dar dupa parerea mea, daca oricum schimbi procesorul, mergi pe o generatie mai noua. i3 7100 este o alegere foarte buna in domeniul asta.

| Rayden065 a răspuns (pentru Rayden065):

A, si da, o sa iti ridice performanta in jocuri

Răspuns utilizator avertizat
| octav005 a răspuns:

Da. iti va ridica performanta in jocuri si in programe. etc. va rula windowsul mult mai fluid.

DAR din pacate tu nu vei putea pune nici un procesor din ce ai specificat pe placa ta de baza, cea cu procesorul curent Intel Core Quad Q6600 din cauza ca acest procesor este pe soket 775. si cele enumerate de tine. au socket 1150 si respectiv 1151. si nu se va potrivi niciodata.

deci daca vrei sa schimbi procesorul ca trebui sa iti schimbi si placa de baza, sa fie ori pe socket 1150. s-au 1151.
si mai este o problema. poate placa ta de baza suporta doar DDR 2. si daca placa care va trebui sa o schimbi va suporta doar DDR3. VA TREBUI sa faci o investitie sa iti cumperi alte memorii RAM.

procesoarele unumerate de tine. suporta doar memorii RAM DDR3. DDR3L si DDR4. dar difera de procesor in parte.

eu nu cred ca ai pe placa ta de baza DDR3.

| loeder23 explică (pentru octav005):

Placa mea de baza : G41M-Combo - informatii?

| octav005 a răspuns (pentru loeder23):

Pai exact ce am enumerat si mai sus.

trtebuie sa iti schimbi placa de baza daca vrei sa pui procesoare ce ai enumerat tu.

uite aici lista cu procesoarele suportate de placa ta de baza. G41M COMBO ( http://www.gigabyte.com.ro/Motherboard/GA-G41M-Combo-rev-13#support-cpu )

| loeder23 explică (pentru octav005):

Pai si eu daca vreau cel putin un i3 trebuie sa-mi schimb placa de baza. Pai o sa o schimb, nu o sa vand pc-ul, fiindca daca l-as vinde as face-o cu doar 10 milioane fiidnca nu e cine stie ce, si pentru un alt pc mi-ar mai trebui 14, bani care i-as putea cheltui pe schimbarea placii de baza, procesor, rami, sursa. Apropo, ce parere ai de amd fx 8300, e mai bun ca un i3?

| octav005 a răspuns (pentru loeder23):

Pai normal ca trebuie sa iti schimbi placa de baza daca vrei sa bagi un i3. sunt procesoare i3 pe mai multe tipuri de socket/. 1150. 1151. 1155. 1156

da este mai bun ca un i3. dar iti trebuie si placa de baza cu socket pentru amd.

amd nu se potriveste cu Intel.

| loeder23 explică (pentru octav005):

Mi-am luat un calculator cu i5 si gata, dar i-am inlocuit palca video cu a mea ca era mai buna. O mare diferenta, am 14 gb ram fiindca pe langa aia i-am mai pus pe aia ai mei