| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce aplicati folositi pe laptop (gen cititor de fisiere pdf, doc etc sau com ar fi word, pawerpoint, Adobe acrobat)

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Am mai multe pentru fiecare. Pentru PDF preferatul meu rămâne Adobe, deși acum folosesc Foxit Reader (am instalat niște programe de curând, ca să le încerc). Pentru birotică, pachetul Office rămâne preferatul meu, însă prefer Office 2010 (m-am obișnuit cu el, merge și nu mă mai dichisesc să trec la ceva mai nou). Pentru filme și muzică am multe. Însă cel mai bun, este MPC-HC, de departe. Și am încercat o grămadă. Pentru muzică nu prea folosesc playere, deci ce se nimerește (GOM pare interesant). Folosesc Spotify. Broswer-ul era Chrome până să se blocheze și să refuze să se deschidă (chiar dacă era închis și din Task Manager). Deci am trecut pe Firefox și e ok. Deși nu sunt aplicații, dar fac parte din ele, specific și pe astea: ca motor de căutare oscilez între Google și Duck Duck Go (depinde de situație). Mail: G-mail, de departe cel mai bun, nici nu îmi pasă că mă urmăresc ăștia, serviciul e excelent. Pentru desen, editare, pentru tăieri folosesc un Paint, însă îmi plac Medi Bang Pro, Krita. Antivirus: Malwarebytes, pe lângă cel de la Windows. Winrar e principalul pentru arhivare, însă nu mai e singurul. Pentru imaginile drive (iso) folosesc Daemon sau Power Iso. Deși am versiune completă pentru Daemon, prefer varianta free de la Power Iso (niciodată nu am găsit ceva să nu desfacă și să îl bage în dvd drive). Astea ar fi principalele la care mă gândesc, că am multe tipuri de programe de același fel sau de feluri diferite.

PS. Nu am laptop, ci PC Desktop, nu că ar conta prea mult, cred.

5 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Toata suita Office 2016, Sumatra PDF, Photoshop, VLC si BS Player, FastStone Viewer ( pentru ca aplicatia de deschis poze din Windows 10 e ORIBILA ), WinCDEmu (pentru ISO-uri) si cam atat cred.

| NLS a răspuns:

VLC si POT Player - filme
AiMP - muzica
IrfanView - viewer imagini
Microsoft Office
PDF Xchange Editor
Chrome
WinRar (il am cumparat si am dreptul sa il folosesc pe 5 calculatoare din locuință)....altfel,
gratuit, as folosi 7-Zip

PowerISO
StartIsBack - readuce meniul de start din win7

Un program CAD pentru munca
AFFINITY Photo - editor foto asemanator cu Photoshop
DaVinci Resolve Free - video editor

Telegram - pentr chat si apeluri audio (video deocamdata nu are)

TeamViewer

| JicaContra a răspuns (pentru NLS):

MORRR de curiozitate, de ce ti-ai cumparat winrar?
pentru ca in afara de un mesaj suparator de fiecare data cand il pornesti, NU expira niciodata, eu il folosesc de ani buni fara sa platesc nimic

| NLS a răspuns (pentru JicaContra):

E adevarat ca o licenta costa parca 35 euro... (impartit la 5 sisteme cate am oricum in casa si cate poti activa cu o cheie, nu e atat de mult)
dar l-am luat pentru a ajuta dezvoltatorul, pentru ca destui ani (din 2000 incoace) l-am folosit moca.
Si intr-un plan secundar, ma enervau acele ecrane ce apar.
Bineinteles ca puteam apela la "alte metode", dar asa mi se pare mai corect.

Tot anul trecut am mai cumparat si alte programe mici, din aceleasi considerente
(PowerISO, Ashampoo Burning Studio,
Affinity Photo, Mirillis Action,
EZ CD Audio Converter (pentru rippuire colectie CD-uri; EAC e gratis si extrem de bun, dar il prefer pe acesta),
StartIsBack, si am facut donatii unde am considerat ca merita: VLC, IrfanView, LinuxMint, LibreOffice, Wikipedia ).

Dupa ce o sa cumpar si Resolve candva anul acesta - tot din respect pentru munca echipei, ca eu il pot folosi pentru nevoile mele bine merci gratuit --- gata o vreme.

| JicaContra a răspuns (pentru NLS):

Aha, foarte bine ai facutwinking
eu nu imi permit, dar daca mi-as permite as face la felwinking