| xDiana a întrebat:

Vreau sa imi iau un laptop nou,trebuie sa nu se incalzeasca, sa aiba procesor i7 si memorie cat mai mare, m-am uitat pe internet si am gasit urmatoarele:
Lenovo g50-80
Lenovo ideapad z51-70
Hp probook 450 g2 i7
Asus F550JX
Gaming Asus rog g551jw
Gaming Asus rog gl552jx
Acer aspire f5
Acer gaming 17.3 aspire nitro vn7
Problema este ca nu stiu care dintre acestea se incalzesc mai greu si sunt mai bune, trebuie sa fie bune pentru jocuri precum cs:go dar trebuie sa fie si pentru multi-tasking.
Imi puteti da un sfat? Nu vreau sa dau multi bani pe ceva ce nu este pentru mine. Daca aveti si alte variante puteti sa le spuneti.Multumesc,ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Daca as fi in locul tau mi-as face un desktop din piese
si un netbook sau ceva de genu pentru portabilitate gen facultate

in orice caz. Lenovo si HP poti sa le excluzi din variantele pe care le-ai pus acolo Acer, si Asus

nu exista laptopuri midrange care sa nu se incalzeasca.
mai ales cand e vorba de placi video dedicate.
eu am un Acer aspre 5740 si tot se incalzeste cand il solitit in jocuri

daca tot iti iei laptop ia in considerare si un cooler stand

1 răspuns:
| K0sti a răspuns:

Nu exista laptop pe care sa nu faci ouale, mai ales dupa vreo juma de an, cand incepe sa se incarce de praf!
Airflow-ul deficitar din constructie, sta la baza tuturor problemelor la laptopuri!

Iar cooler pad-urile nu au nicio influenta la laptopurile cu carcase din plastic, utile doar la cele cu carcase metalice! Plasticul nu face transfer termic, e atat de mic, ca poate fi ignorat! Fizica elementara!