| Amaliapopaaaaa a întrebat:

Buna ziua! Sunt la început de drum și vreau sa devin web Developer. Am câteva întrebări. Cum poți implementa un site web? Adică ii faci designul in html, CSS, adaugi js pentru un design mai calitativ, dar ma interesează sa știu care este procesul de implementare. Adică partea de programare din spatele design ului. Trebuie sa știi baze de date?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Js îl adaugi in general pentru funcționalitate mai mult decât pentru design.

Normal că trebuie să știi baze de date și pe lângă css și html și un limbaj de programare de backend.

Bineînțeles acum există atâtea framework uri și tool uri de generat site uri că nu le mai face nimeni de la zero. Poate doar aplicațiile web complexe.

| Amaliapopaaaaa explică (pentru suntserios):

Ce este un framework? Poți te rog sa mi spui unul? Și un limbaj de backend?

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un liceu de IT ca sa te invete bazele informaticii, ca nu va sta nimeni niciodata sa-ti explice ce inseamna cuvant cu cuvant, procedura dupa procedura samd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de site, daca e vorba de unul simplu sau daca e vorba de unul facut pe un CMS sau nu.
Uite cum fac eu, pe scurt, cand construiesc ceva pe WordPress:
1. Fac structura (folderele si fisierele despre care stiu ca o sa fie nevoie si adaug niste functii pe care le folosesc la orice site).
2. Cu designul in fata fac partea de HTML si PHP a fiecarei pagini.
3. Dupa ce termin partea de HTML si PHP fac CSS-ul si JS-ul.
4. In functie de tipul site-ului, fac CSS-ul pentru ecrane mici sau pentru ecrane mari.
5. Fac srcset-urile si size-urile pozelor.
Nu trebuie sa stii neaparat baze de date la inceput, dar sigur vei invata pe masura ce construiesti chestii.
Dar nu stiu ce poti sa faci tu cu informatiile astea. Ce vrei sa faci, mai exact? Vrei sa lucrezi in domeniul asta si nu stii cum sa incepi?

| Amaliapopaaaaa explică (pentru anonim_4396):

Da, as vrea sa lucrez in acest domeniu și am învățat partea de design însă nu prea înțeleg cum vinzi site ul propriu zis? Adică îți trebuie contract sau eu trebuie sa-l pun pe client sa plătească Host ul singur sau cum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Amaliapopaaaaa):

Atunci incepe sa aplici la joburi. Nu are rost sa te gandesti sa faci ceva pe cont propriu cand tu nu cunosti foarte bine domeniul asta.