| cornelmircea1980 a întrebat:

Buna ziua TPU
Care sunt diferentele intre Televizoarele
Smart UltraHD 4K.
Full HD.
High Definition.
Va rog cat mai multe specificatii si detalii pozitive si negative
Va multumesc
O zi frumoasa

5 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Rezolutia la 4k e 3840x2160
la full hd e 1920x1080
la high definition e 1280x720p

| Speed99 a răspuns:

Salut!

Ce diferentiaza UltraHD 4K de Full HD este unul foarte simplu, si anume rezolutia imaginii rendate. În timp ce televizoarele Full HD au o rezoluție de 1, 920×1, 080 pixeli (un total de 2, 073, 600 pixeli), televizoarele Ultra HD au o rezoluție de 3, 840×2, 160 (un total de 8, 294, 400 pixeli).

La fel este si la televizoarele High Definition (HD). Ele au cel mai mic numar de pixeli si rezolutie. (1280x720 pixeli)

Bafta!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Speed99):

Mdah, dar degeaba ai tv 4K daca receptia o faci in maxim full HD...

| Speed99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai da. Cea mai buna alegere in ziua de astazi este un televizor Full HD.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Speed99):

Aproape corect. Cea mai buna alegere e sa nu iti iei televizor deloc. Am mai bine de 15 ani fara si ma simt excelent.