| troleibuz a întrebat:

Care e diferenta dintre Kindle si o tableta normala? Ce ofera in plus Kindle-ul?

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ecosistemul Amazon... si sa nu uitam ca discutam de un eBook Reader, nu de o tableta. Kindle e focusat pe citirea de carti electronice, vezi ca sunt si modelele alea cu display e-Ink monocrom.

| PainTech a răspuns:

Diferenta principala e ecranul care nu e un LCD normal, e un e-ink.

Daca stai cu tableta in soare sau in lumina puternica nu o sa vezi mare lucru. Daca stai cu un Kindle o sa vezi sa citesti ca pe hartie.

Apoi un ebook reader are cateva avantaje fata de o tableta normala : consuma mai putin, costa mai putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kindle foloseste foarte putina baterie pentru ca e un ecran special care e mai bun pentru text

| Zuzu1991 a răspuns:

2 diferente majore:
1. "ecran" e-ink (google it)... e o diferenta EXTREMA intre un ecran de tableta si e-ink
2. implicit, bateria tine o luna... NOOOOOOO SHllllT
pentru ca spre deosebire de un ecran "normal" de tableta care consuma curent... non stop ca sa tina imaginea pe ecran, un e-ink odata ce a afisat imaginea, nu mai consuma nimic
ne-majore:
3. e mult mai sanatos pentru ochi sa nu iti bage lumina direct in ochi
4. iti trebuie sursa de lumina (care kindle are) ca sa citesti pe intuneric