| AdeeXd a întrebat:

Heii! Ce este aceea o tableta grafica? La ce se foloseste? Sau care este diferenta intre ea si o tableta normala?happy

4 răspunsuri:
| wj a răspuns:

Cea grafica se foloseste pentru a desena, e ca un mouse pad cu mouse dar in loc de mouse ai un "stilou" cu ajutorul caruia schitezi si desenezi in programe gen Corel PaintShop sau Photoshop, etc.

| RefinedStrings a răspuns:

Nu stiu cum sa incep. Imagineaza-ti o foaie care are legatura cu calculatorul. Tot ce desenezi pe aceasta foaie se transmite pe calculator. Deci: Tableta grafica este folosita pentru a desena mai usor pe calculator. Se scrie pe ea cu un anumit stylus. Diferenta intre ea si o tableta normala este ca cea grafica nu are sistem de operare nu poti asculta muzica nu poti face practic nimic din ceea ce poti face cu o tableta pc.

| gabytzukutza a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Tablet%C4%83_grafic%C4%83 viziteaza site-ul acesta daca te ajuta cu ceva

| AlWaYsSmileeeee a răspuns:

O tabletă grafică este un dispozitiv care permite introducerea imaginilor desenate manual asemenea celor realizate cu un instrument de scris pe hârtie. Aceste tablete pot fi folosite pentru a introduce date cum ar fi semnăturile de mână. Totodată pot fi folosite pentru a înregistra o imagine de pe o bucată de hârtie atașatǎ suprafeței tabletei. Capturarea datelor în acest fel se realizează prin desenarea conturului/ marginilor imaginii și se numește digitalizare. sper ca te.am ajutat:**