| silvius1734 a întrebat:

Care esdte diferenta dintre elecric si electronic?

4 răspunsuri:
| flaviu1234 a răspuns:

Electric este curentul iar electronic = masinariihappy

| silvius1734 explică:

Pai da dar de ex. becul este electric iar calculatorul este electronic

| silverfaith a răspuns:

Electric = tip
electronic = model

| cezar003 a răspuns:

O masina de spalat functioneaza cu un motor electric care este coordonat de o placa electronica inteligenta care ii da comenzile, mai exact electrica i-ti aduce curentul pana la un aparat iar electronica il transforma intr-un aparat inteligent.o masina se spalat sau un televizor le cumperi de la electronice in timp ce la electrice gasesti doar cabluri, stechere, intrerupatoare, etc.