| pauliblis a întrebat:

Care e diferenta dintre Orga electronica si Pian Electronic?

Funda!

Răspuns Câştigător
| popadrian96 a răspuns:

depinde la ce ai nevoie de instrument. daca e pentru invatat pianul, raspunsul este logic: un pian adevarat. daca nu se poate, atunci o pianina. daca nici aia nu se poate, atunci un pian digital. daca nici asa, atunci o claviatura, fie ea midi, sau "orga". evident ca conteaza firma producatoare

diferenta dintre pian digital si o claviatura electronica este ca pianul digital e gindit sa ofere o experienta cit mai apropiata de a instrumentului original. are claviatura cu 88 de clape, pedale si tot tacimul. avantajule fata de pianele autentice exista si ele, cum ar fi faptul ca nu se dezacordeaza sau ca poti cinta la casti :lol: "orgile" vin in diferite configuratii de claviaturi si in general au mult mai multe optiuni de instrumente dar si pot fi mult mai proste la sistemele de clape.

cred ca daca vrei sa ai un sound de pian in casa si iti permiti, un pian digital e cea mai buna alegere, inclusiv estetic si mai ales daca ai vecini prin apropiere

ah, da, in nici un caz sa nu-ti iei "orga", adica un puroi din-ala cu boxe si 100000 de ritmuri. nici manelistii nu mai folosesc asa ceva; pianul nu are optiunile techno, rock, pop etc; funda