| Stefan_Alex_1998 a întrebat:

Care este diferenta dintre coordonate relative si coordonate absolute in AUTOCAD?

Toata lumea spune ca cel mai bine e sa lucrezi in coordonate relative dar nu stiu ce sunt alea

Răspuns Câştigător
| Laura a răspuns:

Prin coordonate relative defineşti un punct faţă de un punct anterior, nu faţă de origine. Nu e mai bine sau mai rău, dar îţi poate fi mai uşor în unele situaţii, la fel cum în altele îţi poate fi mai uşor folosind coordonate absolute sau polare.

1 răspuns:
| PainTech a răspuns:

Coordonate absolute : Distanta si pozitita se masoara in functie de originea globala ( pozitia in spatiu )
Coordonate relative : Distanta si pozitia se masoara in functie de ultimul punct introdus ( util cand stii distanta dintre puncte ).