| deea_deutza a întrebat:

Care este diferenta dintre un MP3 player si un iPod? Voi ce ati alege?

Răspuns Câştigător
| georgehari a răspuns:

IPod este un player produs de Apple, unul dintre cele mai vandute din gama lui în lume. Un mp3 player obişnuit face aceleaşi lucruri ca şi iPod-ul, numai că nu beneficiază de marketingul produsului de la Apple. Aş alege un mp3 player de la Creative sau Sony, pentru că nu vreau să depind de metodele greoaie de transfer al melodiilor ale iPod-ului şi pentru că nu vreau să fiu ca turma.

13 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

aleagerea e foarte simpla daca ai bani iei ipod daca nu, iei mp3 player.eu am un mp3 player si e foarte bun.ar fi de preferat sa-ti iei mp3 player.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cum zice georgehari. happy
Eu am trecut de la player IPod la player Zen de la Creative si sunt suuuuuper multumita. Stie sa faca la fel de multe lucruri (s-ar putea chiar sa aiba niste functionalitati in plus, gen microfon sau radio), doar ca e mult mai usor de folosit si mult mai ieftin.

| gabi a răspuns:

Ipod-ul este produs de cunoscutul "mar", iar MP3 player-ul poate fi produs de o sumedenie de firme. iPod-ul a lansat o moda si este un aparat in general mai scump decat un player obisnuit de muzica. Eu as alege un MP3 player, este mai ieftin.

| JayLeno a răspuns:

Amandoua sunt playere audio, diferenta consta in codecurile folosite pentru comprimarea melodiilor. Ipod foloseste codecul AAC iar restul playerelor celebrul MP3. Daca stai bine sa te gandesti majoritatea melodiilor de pe net sunt format MP3 asa ca iti sunt mai la indemana. Daca totusi vrei ipod atunci trebuie sa instalezi itune si sa convertesti muzica din format MP3 in AAC inainte sa o incarci pe ipod. Diferenta de calitate al sunetului nu exista.

| underground a răspuns:

pai si iPod e un MP3 Player printre altele, doar cu cateva chestii in plus/minus si o promovare mai ampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident, intre iPod si MP3 player sunt diferente de tehnologie. Ipod-ul formateaza altfel fisierele de muzica, fiind mai greu de decriptat pe un PC, ai nevoie de un program special sau de o optiune la Winamp. MP3 player-ul foloseste formatul clasic de la Windows Media Player. Sincer sa fiu, prefer un MP3 player de calitate care nu-mi da batai de cap la upload-ul de melodii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

iPod-ul are o calitate mai buna a sunetului, este mai scump si mai de fite. Eu as alege un iPod, am deja unul si sunt foarte multumit de el. Pe langa design-ul modern si minimalist, se aude foarte bine. Dar si unele MP3 playere sunt destul de bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mp3 playerul de obicei va avea acumulatorul separat si detasabil, de obicei o baterie tip AAA, iPod-ul va avea acumulatorul lui integrat care trebuie incarcat pe usb. (exista si exceptii)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...nici o diferenta. Eu am un PDA si ascult pe ala muzica la casti bluetooth, fara fir si sunt incantat, i-am pus si stick de 16 GB si e si GPS si mini PC si are si WiFi, vad si filme mpg, avi, etc... si jocuri, scriu si memorii pe plaja, fac si calcule in Excel, citesc si pdf-uri, merge si netul beton, daca gasesti un hotel cu WiFi sau la McDonaltz
E ASUS A696 si e 900 RON, deci merita ca face cat toate iPodurile si mp3-urile la un loc...reinstalezi windows, tot ce vrea muschiuletul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ipodul este mic si mp3 este mare

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treaba e simpla mp3 este mai putin cunoscut si ipod isi ia toata lumea in nebunie singura mare diferenta. alte diferente depinde si ce memorie vrei si tra la la. eu mi-am luat un ipod nano acum 5 zile si imi place foarte tare mi-am descarcat un program de pe net si merge super bine si inainte de el am avut mp3 care mi-a rezistat un an... daca ar fi sa aleg iar as alege ipodbig grin

Alte răspunsuri