| anonim_4396 a întrebat:

Deosebirea dintre ipod si mp3 player

10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

IPodul Shuffle e identic cu un mp3 si nu are ecran.
Un ipod normal are suport si pentru filme, ceea ce poti realiza cumparandu-ti un mp4 player la jumatate de pret.
Practic, iPod e doar o firma care a ajuns sa-si impuna numele pana in punctul in care ipod a ajuns sinonim cu mp3-mp4 player.
Daca vrei sa te spargi in figuri la prieteni, ia-ti un iPod. Daca vrei doar un mp3 player, ia orice altceva pentru ca sunt mai ieftine si fac acelasi lucru.

Abh
| Abh a răspuns:

Kittyalexandra, faptul ca trebuie sa folosesti iTunes pentru a pune muzica pe el nu e un avantaj. Poate mergi la un prieten sa-ti dea ceva pe el si nu are programul respectiv.
De asemenea, faza cu bateria e falsa. E un avantaj enorm sa poti schimba bateriile, chiar daca te tin mai putin (alea 40 de ore de care zici sunt... iluzii) pentru ca nu stai sa cauti o priza cand te lasa muzica.
Cat despre formate audio, majoritatea citesc mai mult decat mp3, cel putin citesc si wma. Cum vreo 98% din ce are lumea pe calculator e in astea doua formate, eu nu cred ca asta e un criteriu de alegere a playerului, nicidecum sa dai mai multi bani pe el pentru asa ceva.
Dupa cum ziceam, iPod e ceva de fite, nu exista argumente fiabile care sa sustina o achizitie in defavoarea altui player normal.
Uite o comparatie rapida, ipod shuffle de 2GB(doar pentru muzica):
http://www.shopmania.ro/......23017.html
si un alt player de 4GB pe care te poti uita si la filme:
http://www.shopmania.ro/......04199.html
Preturi identice!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Sunt mai multe. În comparaţie cu alte mp3 playere la ipod am găsit un sunet mult mai clar, mult mai bun. Procedeul prin care pui muzică pe un ipod este diferit de cel de a pune muzică pe un mp3 player. Pentru a pune muzică pe un ipod trebuie neapărat să foloseşti iTunes. Un alt avantaj pe care îl are ipodul şi nu l-am văzut la mp3 playere este faptul că e multitasking (poţi face mai multe în acelaşi timp), poţi asculta muzică şi citi în acelaşi timp, sau poţi asculta muzică şi te poţi juca în acelaşi timp. O altă diferenţă pe care am observat-o este timpul de viaţă al bateriei care este mai bun la ipod decât la alte mp3 playere. De obicei ascultam foarte multă muzică şi mi se termina bateria destul de repede. Acum îmi ţin ipodul şi câte o săptămână fără să îl pun la încărcat (ţine cam 40 de ore de audio). Nu ştiu exact la ce deosebiri te-ai referit, dar sper că am reuşit să te lămuresc.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

@marynadelyna - ipodul nu redă fişiere în format avi, ci în format mp4.

| JeSa a răspuns:

Ipod-ul are acumulator, iar mp3 player are si baterii; - ipodul se incarca prin USB, - are memorie interna lansata de firma "Apple", astfel reda si sunetul muzicii mai bune; - mp3 player are un dispozitiv - memory card, ce reda muzica, mp3...tongue

| Brotacelu a răspuns:

Ambele redau muzica in format mp3, ...ca i-podul mai reda si in alte formate, asta este o diferentahappy

| andreiyo50 a răspuns:

Mp3 - accepta fisiere in format mp3 si le reda
ipod - accepta mai multe formate de fisiere (mp3, aac etc) + fisiere video si photo (nu sunt sigur daca toate accepta fisiere photo)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un mp3 player suporta doar fișiere în format mp3, un ipod (care e aproape același lucru ca un mp4 decât ca ipod-ul e mai scump ca na e de firma)suporta mai multe formate cum ar fi:. avi (pentru video). jpg (poze) și alte câteva formate depinde de cât de performant e ipod-ul

| alyna_4639 a răspuns:

Pai pe i'pod poti sa pui si poze pe mp3 nu poti...happy

| marius8 a răspuns:

IPod este o denumire introdusă de Apple. Numai mp3playerele de la Apple sunt numite iPod. Tot ceea ce e produs de Sony, Toshiba sau alte branduri intră în categoria mp3player.