| Anonymous1247 a întrebat:

Care este diferenta dintre un procesor Intel Core 2 Duo si unul Intel® CoreTM i5?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele au doua nuclee, astfel spus doua trenuri care merg in aceeasi directie, ca si cum ai avea doua procesoare.
In cazul procesorului ntel® CoreTM i5 are memoria cache mai mare, alt nucleu, alta tehnologie.

In principiu nu te-ai exprimat bine, exista mai multe feluri de Intel Core 2, unul are 3060MHz iar un altul de exemplu are 3.2 GHz.
Si in cazul procesoarelor Intel CoreTM i5 te-ai exprimat putin incorect, si aici exista mai multe categorii, daca exista Intel CoreTM i5-2500K are 3. 30GHz, 6MB ar mai fi si si Intel Core i5-750 are HyperThreading si-o frecventa de 2.66 putand fi urcat la 2.80, in fucntie de placa de baza si de asemenea are si-o memorie cache de 8 MB.

Altfel spus ori care din familia Intel CoreTM i5 este mai bun decat Intel Core 2.

2 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

E diferenta mare! In primul rand core 2 duo are 2 nuclee si e pe socket mai mic "775" iar Intel core i5 e are 4 nuclee si e pe socket 1155-1156!

| sltlp a răspuns:

Attentie "domnule Critical", i5 are 4 nuclee, iar i3 are 2 nuclee. Plus ca noua generatie de i5 are hypertrading, adica din 4 nuclee fac 8. Diferenta este de socket, iar memoria cache poate sa fie identica(au fost si core 2 duo cu cate 6 si chiar 12 mb cahe).