| Kent2142 a întrebat:

Care este mai bun dintre iPhone 5s si Nokia Lumia 1020?

Răspuns Câştigător
| bumtzbumtz a răspuns:

Eu sincer recomand Nokia.

10 răspunsuri:
| adran a răspuns:

Sincer sa fiu am umplat pe amandoua dar mie mi s-a parut iphon 5s mai bun la lumia ce are windows 8 si nu-i chiar asa de smekier

| Anita24Bonita a răspuns:

Nokia il recomand eu

| JucărieLEGO a răspuns:

Lumia 1020. E model high-end. Are camera de 41 MP si costa o caruta de bani. Comparatia ta e absurda cu iPhone-ul, dar e lesne de inteles avand in vedere pretul aberant al produselor Apple, te gandeai ca poate ar fi mai bun. Windows Phone este peste iOS chiar daca n-are asa multe aplicatii in market.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Absurd e sa spui tu ca Windows Phone e peste IOS in conditiile in care Android si IOS detin peste 80-85% din piata de SO mobile iar windows se chinuie tare sa tina pasul.

| Madayna a răspuns:

Eu as alege Iphone 5s.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru suntserios):

Si asta e foarte relevant, presupun? Market-ul de aplicatii si segmentul de utilizatori?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru JucărieLEGO):

E relevant. un produs care detine o parte foarte mica din piata inseamna ca nu satisface clientul si stim foarte bine ca nu la finantare sau la marketing sufera windows. Ei s au concentrat pe SO pentru PC si partea de mobile au venit asa doar sa arate ca pot. E cam acceasi situatie ca si cu GooglePlus. Au facut si ei o retea sociala sa se arate ca pot desi e clar ca nu fac fata Facebook sau Twitter.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru suntserios):

Tot n-am inteles ce e relevant. Faptul ca un produs e mai cumparat in mare parte(vorbesc de Romania) de unii care nu mai mananca 2 luni sau de niste cocalari chiar si in rate sau de catre copii de bani gata care freaca touchscreen-ul toata ziua pe Facebook sau jocuri si eu stiu ce alte configurari/instalari neortodoxe? Asta inseamna ca e mai bun?

Se stie prea bine ca toti cumpara ce are publicitate mai agresiva sau ce e mai popular. Windows Phone e totusi cel mai tanar concurent. Nu vorbesc de Windows Mobile, ci de la versiunea 7 macar, de cand e chiar bun.
Observ ca sunt unii copii pe TPU pentru care Android a devenit o adevarata religie.
Din partea ta ma asteptam la mai multa analiza, dar ti-am mai vazut mai demult si alte raspunsuri in legatura cu asta si vad ca ai o problema ce ajunge ridicola. Ai tinut macar vreodata un Windows Phone in mana sau te bazezi doar pe plangerile de pe TPU ale unor copii care nu stiu nici sa stinga telefonul?
Eu zic sa urmaresti totusi niste comparatii pe net. Vei vedea nu de putine ori ca si Windows Phone straluceste mai bine fata de competitori.
Am un prieten care a avut iPhone de 3 ani si tocmai si-a extins abonamentul cu un Lumia 625 aproape luat moca si mi-a spus ca e chiar surprins de eleganta ecosistemului Windows, nu doar de interfata. Era fanboy Apple si inca e, totusi, dar e deschis sa vada parti bune. Ce-i drept, el nici nu era genul care butona telefonul pentru orice porcarie considerata culmea si importanta printre multi posesori de smartphone-uri.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Am tinut in mana si windows phone si ios si Android. Am fost si raman fan Andoid, da asta e doar parerea mea.

Eu ma refeream la market ul international. Romania e irelevanta in treaba asta. In Romania nu prea conteaza calitatea, conteaza in mare parte sa ai un mar desenat pe telefon sa te dai mare pe la cunoscuti. Insa ai si tu dreptate, majoritatea pietii e dictata de cei care nu au nevoie de un smartphone si care il folosesc pentru jocuri si alte aplicatii de cacao unde Android ul e rege.
Cu toate astea in continuare consider ca windows trebuia sa ramana la SO pentru PC pe care stiu sa il vanda mult mai bine si unde detin monopolul. E doar parerea mea prsonala.

| Sofer a răspuns:

Nokia cred eu ca e mai bun.