| Geo_Geo_2000 a întrebat:

Cat de buna e sursa https://www.pcgarage.ro/......nze-500w/, tine un rx 570 si un amd a8 7650k?

12 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Tine dar de ce nu te duci pe http://bit.ly/2BwfOUT nJoy Legion, 80+ Silver, 600W? Sa te tina mai mult timp semi modulara si cu certificare mai buna.

| Geo_Geo_2000 explică (pentru CM7YRE):

Mi-am cumparat sursa https://www.pcgarage.ro/surse/chieftec/smart-ser si vad ca e buna si nu se aude deloc.

| CM7YRE a răspuns (pentru Geo_Geo_2000):

Vad ca link-ul tau se opreste la smart-ser si presupun ca ai luat un GPS-500A8. E ok ca putere. Dar daca ai achizitionat-o pe aceea, mai ales la 200 ron, mai bine luai alta cu certificare macar bronz sau Njoy-ul aceala la 600 w la 10-20 ron in plus, si semi-modulara cu certificare silver. Nu-i nimic in "neregula" dar pe-asta o s-o schimbi pe viitor, in functie de upgrade. Asa, dadeai 10-20 ron in plus si n-o mai schimbai. S-o "strici" sanatos big grin (#gluma)!

| Geo_Geo_2000 explică (pentru CM7YRE):

Acum ma gandesc sa imi iau si un ryzen 5 1600x, ma tine sursa? ca vad ca nu imi merge assassin's creed origins cu procesorul pe care il am.

| CM7YRE a răspuns (pentru Geo_Geo_2000):

Ce varianta de 570 ai? Ceva oc sau standard? Si restul? Ce model, cati rami, hdd/ssd, ventilatoare si alte luminite, dvd rw, beculete pe carcasa? Ce placa de baza? Vrei sa te duci si-n overclock? Ce cooler pe procesor?

| CM7YRE a răspuns (pentru Geo_Geo_2000):

Daca iti consuma la fel, si merge cu asta si iti suporta placa de baza logic ca o sa mearga. Depinde daca vrei oc sau alte chestii

| Geo_Geo_2000 explică (pentru CM7YRE):

Sti cumva de ce imi sta placa video numai intre 50-60 de grade? Si cand nu ma joc si cand ma joc am aceeasi temperatura.

| CM7YRE a răspuns (pentru Geo_Geo_2000):

Daca n-o am fizic langa mine n-am de unde sa-ti zic "sigur". Motive posibile: N-ai facut airflow bine in carcasa, nu-ti face contact bine, nu-ti detecteaza bine senzorul, o ai facuta in asa fel incat sa mearga ventilatoarele dupa un anumit load si ramane la aceeasi temperatura, n-a fost aplicata bine pasta din fabrica si multe alte explicatii. Trebuiesc luate "pe rand".

| Geo_Geo_2000 explică (pentru CM7YRE):

Mi se pare ca are prea mica temperatura, inainte de asta am avut rx 550 si avea 75 de grade tot timpul

| CM7YRE a răspuns (pentru Geo_Geo_2000):

Tu te "plangi" ca e prea mica, altii se "plang" ca-i prea mare laughing. Mai bine mai rece decat calda.

| Geo_Geo_2000 explică (pentru CM7YRE):

Credeam ca o fi stricata daca are temperatura asa mica mereu