| anonim_4396 a întrebat:

Caut un adaptor wireless cu o raza de actiune de 200-400 m. Recomandari?

Răspuns Câştigător
| Rd79 a răspuns:

Aproape toate adaptoarele OK pot merge pana pe la 200 metri, mai ales daca fortezi reteaua sa fie doar in modul B. Daca APul are o antena directionala de sa zicem 10 dB ar fi si mai bine. Trebuie doar sa ai line of sight.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru asemenea distanta ai nevoie de echipament cu raza mare de actiune, cu antena directionata, respectiv vedere directa intre antene.
Este destul de scump, costul poate ajunge chiar si peste 1000 euro.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Exagerezi, sunt antene de care vorbesti tu, de exterior pentru cativa km pana in 500 de lei. Eu caut ceva cu mai putina "raza de actiune"

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, o antena costa la 500 lei, dar ai nevoie de 2.
In plus, mai ai nevoie si de cablaj, 2 placi wi-fi cu iesire pentru cablu, amplificatoare bi-sens pentru cablu, etc.
Crede-ma, am folosit o asemenea instalatie (la cca. 400m) la inceputul anilor 2000, ne avand alta posibilitate de conectare la internet. A fost nevoie de echipament serios, montat deasupra caselor, iar pentru a avea conexiune destul de stabila am avut nevoie de echipament de 1000mW putere de emisie, antene orientate. Cu echipament "normal" de 50mW abia a functionat conexiunea la 20-25m (ca si cu routerele actuale).