| zilog a întrebat:

Caut un electrician intelept sau inginer cu care stie ce vorbeste! Am o cunostinta care doreste sa faca un cuptor pentru ca sa caleasca lame de cutite si diverse piese.
El trebuie sa ajunga la temperatura de 1200*C. A gasit nichelina de tantal care are urmatoarele caracteristici
1, 4 ohmi / metru ( la o grosime de 1, 5mm)

Intrebarea mea este cati metri trebuie sa puna de nichelina?

Acum daca doriti sa aflati despre sursa de energie electrica de unde isi poate lua curent pentru alimentarea acestui cuptor (are o data intr-una dintre locatii 16Amperi la 230v acesta este cea mai comoda locatie pentru ca este acasa la el, apoi daca nu este de ajuns curentul poate sa se mute la garaj unde are 20Amperi la 230v.
Si daca tot nu ajunge atunci ar putea sa vorbesca cu un vecin care ii poate pune la dispozitie un cablu de curent trifazic cu 16 Amperi /faza dar sper sa nu fie nevoie sa se ajunga la acesta solutie).

DIMENSIUNILE CUPTORULUI
Adica spatiul gol destinat lucrului in care trebuie sa introduca piese este 20mm x 25mm x 600 mm lungimea

Ce puteti sa imi povestiti din punctul dvs de vedere despre acest proiect?
De exemplu cam cati metri de nichelina as avea nevoie?

Problema mea este ca nu stiu cati W de caldura imi va degaja acesta nichelina, alta problema este ca in capul meu cineva spune ca nichelina are un grafic de consum al energiei electrice
de exemplu cand este rece va avea rezistenta interna de 1, 5 ohmi / metru, dar parca cineva striga la mine si vrea sa imi spuna ca este cam ca la filamentele de la becuri, cu cat sunt mai fierbinti cu atat rezistenta ei interna creste.
Adica ma aste[t ca la temperatura de 1200*C rezistenta respectiva sa isi modifice proprietatile si sa ajunga la o alta valoare.
Bat si eu campii si dau de exemplu acum prostesc
Daca la temperatura de 20*C are 1, 4 ohmi / metru ma astept ca la temperatura de 1200*c sa aiba 3 ohmi / metru. Voi ce stiti despre acest aspect!?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Greutatea specifica al unei bucati de otel de asemenea dimensiune este de cca. 7.5. Asta inseamna ca, o asemenea bucata cantareste cca. 90 Kg, iar energia electrica minim-necesara pentru a o incalzi la 1200 grade este de peste 80 KWh /bucata!
Cu putina carbune si un ventilator puternic rezolva mult mai ieftin incalzirea.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nichelina nu este potrivita pentru incalzirea unui cuptor pana la 1200 grade C, fiindca are temeratura de topire in jur de 1300 grade C.
Pierderile de izolare nu vor permite cresterea temperaturii la 1200 grade, fiindca filamentul s-ar topi inainte de atingerea acestei temperaturi!

Pentru a putea face tratamentele termice indicate, cunostinta ta poate alege din 2 variante tehnologice:
1. folosirea unui cuptor cu inductie (principiu de functionare asemanatoare cuptorului de microunde)
2. cuptor traditional de forja, cu combustie si aerisire fortata

Prima varianta este ceea industriala, folosita pentru serii mari de prelucrari la cald (sau in ateliere de bijuterue), iar a doua varianta este ceea folosita traditional de forjari.

| zilog explică (pentru Bula):

Multumesc ca mi-ai deschis ochii

Am inteles că nichelina lui este de TANTAL
acest material poate are alt punct de topire!?

Eu repar CASTOMATE PENTRU TEHNICĂ DETNTARĂ dar eu topesc 40 grame si un castomat adica un cuptor cu inductie costa 5000 euro care topeste 40 grame de metal
asa ca nu este o afacere atunci când ai o lamă ce cântărește 1 Kg
cred că ar trebui să îi fabric un castomat direct proportional mai mare
Iar pentru a topi 40 grame de crom vanadium nichel ce se folosesc pentru dinti dureaza vreo 50 secunde si consuma 20 Amperi la 230V

Cât o să consume dacă o sa vreau să incălzesc 1Kg de metal
de unde o să iau atâta energie electrică?

Dacă mă apuc eu să construiesc un cuptor cu indicție atât de mare dacă pentru 40 grame am nevoie de 4000v cu 4 amperi dc
condensatori ce costa 500 euro si o lampa ce costa minim 1000 euro trioda la mana a doua
iar transformatorul are 9 Kg de cupru

Inseamnă că mi-ar trebui un transformator de 25 ori mai mare
o lampă care să coste de cel puțin 10 ori mai mult
asa că nu știu cam cum vine treaba asta cu topirea in frecventa
că eu stiu să fac că eu le repar
dar nu știu cum fac alții poate că exisță alte lămpi mult mai ieftine
sau poate că recurg la ată tehnologie cu MOSFET_uri de clasa N de exemplu IGBT-uri
Eu am ceva IGBT-uri care rezistă la frecventa asta de 2 Mhz si permite să treaca prin ei 600Amperi teoretic in realitate vreo 40Amperi reali
Cu o tensiune teoretica scrie pe ei 1200Volți
Așa un ne555 mai găsesc să ii fac un oșcilator sau poat să iau un procesor ATTINY sau generez eu cumva frecventa
Dar totusi nu știu cum o să iasă, pentru că teoretic am ideea de procipiu in cap
DAR MĂ GÂNDESC DACĂ NU CUMVA ALȚII AU INVETAT DEJA ROATA ROTUNDĂ
CÂND EU MĂ CHINUI SĂ O INVENTEZ PE AIA PĂTRATĂ
Dacă nu cumva o fi existând gata făcut undeva pe la chinezi
ceva pentru fier forjat
pentru că am văzut garduri inpletite frumos cu flori și datelărie din fier forjat gros masiv de multe Kilograme bara și am stat de vorbă cu cei care le fabricau in franța și mi-au spus că le îndoaie fierul cu ajutorul unui câmp electromagnetic cu indicuție
Așa că eu cred că ar putea exista ceva la costuri normale gata făcut de fabrică
Pt că pe mine mă cam înțeapă inima să ard vreun trazistor dinășta pentru că am dat ceva bani mulți pe el. Și fără a face experimete eșuate
nimic nu iese din prima ci totul este perfectibil.

Asta este ideea daca știi ceva la prețuri normale
Problema este că omul are in cap faptul că cu nichelină nu îl costă mare lucru
Pe când când o să ii spun mii de euro în loc de 100 euro cât îl costă pe el tot cuptorul cu nichelină o să mă ia la mișto

Bula
| Bula a răspuns (pentru zilog):

Pentru a topi o cantitate de material, acesta trebuie incalzit (rapid sau lent).
Fa analogia cu apa pusa la fiert!
La cuptoarele cu inductie costul ridicat este din cauza complexitatii comenzii electronice, care nu depinde mult in functie de puteri mici. Totusi, la un corp de 1 kg trebuie folosita mult mai multa energie decat la 40g.
Dupa parerea mea, daca nu ai multe comenzi, este mult mai economic lucrul cu creuzetul, respectiv a cuptorului de forja.

| zilog explică (pentru Bula):

Cred că nu ai fost atent, omul vrea să fabrice săbii acruri si alte lame!
asa ca intra 1 Kg pe putin de material care trebuie dus la temp de 1200 grade celsius ca să poată fi călit

Bula
| Bula a răspuns (pentru zilog):

Nu stiu din ce "teaca" ai scos sabiile si arcurile, dar si asemenea obiecte au nevoie de calire.
Insa, sabiile trebuie forjate, procedeu prin care se mai introduce carbune in otel. Asta se obtine prin incalzire in cuptor cu carbune.
Pentru incalzirea unor asemenea obiecte mari ar fi nevoie de cuptor cu inductie de putere mare (peste 10KW), care necesita alimentare cu energie electrica "industriala" - deci curent trifazat, contract separat cu furnizorul de energie electrica etc.

| zilog explică (pentru Bula):

Așa mă gândesc și eu că mă contactează foarte mulți clienți ce ar dori să le fac ceva cu câmp cu inducție elctromagnetică care să poata să imoaie să inroșească să încigă tot felul de metale pentru ca să fabrice din ele balustrade din fier forjat sau tot felul de chestii din fier forjat și feronerie pentru porți si balcoane si alte obiecte de rartă

Bula
| Bula a răspuns (pentru zilog):

Pentru lucrari din fier forjat, cel mai bine este sa ai un cuptor de feronarie traditional, incalzit cu carbune sau cu gaz.
Cuptoare cu inductie isi permit doar firmele mari, cu suport financiar serios.

| zilog explică (pentru Bula):

Este scârbit de cuptoarele cu foc
si vrea sa faca in primul rand niste lame lungi de 30 cm maxim late de maxim maxim 20 cm
inalte de masim 20 cm
si el nu vrea sa le topeasca ci doar sa le duca pana la punctul maxim de temperatura 1200 *C
apoi când ele luminează
șă le trântescă în ulei de motor unde să le țină timp de 6 secunde
apoi să le scoată de acolo și să le bage în apă cu bucăți multe de gheață