| TudorFox a întrebat:

Ce cooler extern si pasta termoconductoare trebuie la un laptop Asus model x552c? https://www.emag.ro/......DQJZJBBBM/

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

O mică recomandare: nu scoate procesorul din slot - pasta existentă din fabrică e suficientă pentru buna lui funcționare până la obștescul lui sfârșit

| TudorFox explică (pentru sierra1):

Pai am laptopul de vreo 4 ani si nu i-am schimbat pasta. Nu e cazul sa o schimb acum?

| sierra1 a răspuns (pentru TudorFox):

Nu e cazul - cine te indeamnă s-o faci iți creează probleme inutil

| TudorFox explică (pentru sierra1):

Pentru ca am citit pe net ca atunci cand iti merge greu laptopul ar putea fi si din cauza ca trebuie schimbata pasta, iar mie imi merge greu laptopul

| sierra1 a răspuns (pentru TudorFox):

Pasta face ca treansferul termic intre procesor și radiator să fie optim. Dacă vrei să-l faci mai sprinten, umblă la memoria RAM (pune-i mai multă) nu la pastă. Dar tu vei face ce dorești, doar e laptopul tău, nu-i așa?

| TudorFox explică:

Cum sa ii pun mai multa memorie ram?

| sierra1 a răspuns (pentru TudorFox):

Mă mir - dacă știi să schimbi pasta termo de la procesor, să schimbi memoria RAM e floare la ureche.

Totuși, de exemplu, vezi aici:
https://www.youtube.com/watch?v=XR7xsVQkwCA

| TudorFox explică:

Pai asta e ideea, ca nu stiu sa schimb pasta