| AnonimMM678 a întrebat:

Ce e memoria Ram si memoria Rom si diferentele celor doua.Care sunt unitatile de masura pentru BIT.

5 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

RAM = Random Access Memory. Este o memorie volatila, in sensul ca informatia stocata poate fi suprascrisa sau se pierde in momentul in care memoria nu mai este alimentata.
ROM = Read Only Memory. Este o memorie permanenta, informatia stocata poata fi doar citita si se pastreaza in cazul in care memoria nu mai este alimentata.

Nu exista unitati de masura pentru bit, pentru ca bit-ul este o unitate de masura!

| StuffyBurlley a răspuns:

Memoria ram este o plăcută dreptunghiulara cu fără de care un pc nu poate sa funcționeze, e greu de explicat imaginează-te pe tine poți sa faci orice dar ai o limita, aceia fiind mâine, poți face orice dar doar cu doua mâini( nu ma refer la ceva pornografi c: ) dacă un joc sa zicem ca are nevoie de 4 gb ram sa ruleze, nu o sa iti ruleze sigur dacă ai doar 2 sper ca ai înțeles...memoria rom e locul unde se salvează fișierele funda?

| WolfYTB a răspuns:

Ram-este o memorie care nu se salveaza dupa inchiderea unitatii

ROM-Este o memorie care se salveaza dupa inchiderea unitatii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1KB=1000bytes
1KiB=1024bytes
https://en.wikipedia.org/wiki/Units_of_information