| anonim_4396 a întrebat:

Ce este asa numitul 'cache'?, si la ce foloseste?

Răspuns Câştigător
| alexclaudiu2003 a răspuns:

O memorie care stocheaza temporar niste informatii pentru a fi accesate mai repede de catre procesor, de exemplu daca intrii pe TPU sunt stocate toate imaginile din site, ele sunt incarcate in memoria cache, daca cineva schimba o poza tu nu o poti vedea pana nu dai o reimprospatare la pagina, daca nu ar fi existat memoria cache la fiecare navigare intr-un site trebuia sa astepti de fiecare data sa se incarce toate informatiile din site.

6 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

Este o memorie unde datele cele mai folosite sunt memorate pentru a fi accesate mai usor.a fost introdusa in special datorita timpilor mai scurti de procesare, mai exact facea utilizarea pc mai rapida.

| shannygelu a răspuns:

Este cat are burta de mare procesorul si cu cat o are mai mare cu atat e mai bun

| darrio2007 a răspuns (pentru shannygelu):

De unde scoti frate raspunsurile astea? Din cache?

| shannygelu a răspuns (pentru darrio2007):

Cam ce ar trebui sa stie cineva despre cache care nu se pricepe

| darrio2007 a răspuns (pentru shannygelu):

Crezi ca a inteles raspunsul tau? Eu nu cred.

| RB26DETT a răspuns (pentru shannygelu):

Eu ma pricep la componente pc si la intrebuintari, am intrebat ce e cache asta, puteai sa imi explici in termenii normali totusi nu in termeni pe "babeste" laughing