| Vladbogdan123 a întrebat:

Ce înseamna % intr-un program c++? Am vazut asta in unele probleme gen x%2, ce inseamna, ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| eeedddnmaaa a răspuns:

Exista doua feluri de "impărțirii" cu "/" ( care se mai cheamă și div) și cu "%" (care se mai cheamă și mod) diferența dintre ele este cu la div rezultatul este ca la o împărțire normala numai ca nu adaugi decât numărul întreg, iar la mod rezultatul este restul împărțirii. Uite un exemplu: 4/2 este 2 (dacă împărți 4 la 2 rezultatul este 2) 4%2 este 0 (4 se împarte perfect la 2..nu rămâne rest... Deci rezultatul e 0) Un alt exemplu 7/2 este 3 (in mod normal la împărțire ar fi 3, 5 dar in div se ia dor parte întreaga adică 3) 7%2 este 1 (adică după ce împărți 7 la 2 iti rămâne 3 rest 1... Și 1 este soluția) Sper ca am explicat bine happy

| Vladbogdan123 explică (pentru eeedddnmaaa):

Mersi mult, acum am înțeles!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E operatorul MOD - restul împărțirii a două numere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Modulo. Restul divizibilitatii operandului din stanga la operandul din dreapta. 4%2 este 0, restul impartirii lui 4 la 2 este 0, deoarece se imparte frumos.