| antonius74 a întrebat:

Ce inseamna un telefon codat? Cum se decodeaza? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| amzosoft2003 a răspuns:

Un telefon codat este limitat la funcționarea într-o singură rețea. Un telefon se achiziționează codat în 2 condiții:
- este un model specific rețelei din care face parte (greu de decodat)
- a fost achiziționat la abonament sau cu un alt contract aferent cu firma care l-a codat (mai ușor de decodat).
UNELE modele de telefoane se pot decoda și acasă cu cablul de date (aici includ majoritatea telefoanelor Sony Ericsson cu sistem de operare propriu).
În cazul în care nu se poate decoda acasă sau nu ai cunoștiințe minime în a-l decoda, te duci cu el la un service GSM autorizat.
Prețul de decodare variază în funcție de model, de la 20 de lei, până la 100. De asemenea, fiecare service are prețuri proprii, pentru modelul X, un service poate să-ți ceară 30 de lei, în timp ce altul poate să ceară 50 de lei. De aceea e mai bine să întrebi la mai multe service-uri dacă nu vrei să iei țeapă. happy

16 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Sa zicem ca-ar fi codat pe orange. Iti permite sa-i bagi numai cartele de orange, pe cele de vodafone, cosmote le respinge (spune : intrduce-ti SIM, cu toate ca SIM-ul este introdus).
Se decodeaza la unitati speciale de decodat. Cum ar fi GSM-urile.

| alexandra_2644 a răspuns:

Te duci la un sediu de telefoane si le zici ca e codat iar ei ti-l decodeaza, un telf codat ori e venit din alta regiune sau tara...sunt multe chestiii...imi ia mult sa ti le explick

| dalea a răspuns:

Ti-am gasit un site pentru decodarea telefoanelor, sper sa iti foloseasca: http://www.hackpedia.info/viewtopic.php?f=39&t=3463.

| paul0013 a răspuns:

Ceilalti au esplicat perfect eu ce sa mai spun..pretul-in jur de 20-50 ronbig grin

| demonangel37 a răspuns:

Telefon codat inseamna ca nu poti introduce toate tipurile de cartela cozmote, vdf, orange, zapp etc ci doar ce ai tu reteaua respectiva iar sa-l decodezi trebuie sa te duci la un specialist la telefonie sau cineva care se ocupa ca sa ti-l decodeze iar in cazul in care vrei sa ti-l decodezi tu singur iti trebuie sa cumperi 2 cabluri specifice telului tau si un calculator iar daca te mai pricepi si un pic la tehnologie l-ai facut singur cu decodarea

| catalin_1121 a răspuns:

Dutil la decodat

| unnamed95 a răspuns:

Hmmmm telefon codat inseamna ca daca l-ai luat de la firma. sa zicem vodafone nu poti folosi decat cartela acelei firme big grin cu placere! sau daca vei cumpara de la oricare forma. nu poti folosi alta cartela decat pe aceea ce apartine firmei corespunzatoare! happywinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum se decodeaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrii o parola si e gata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum decodez un telefon di alta tara

| Dumy_Dumy_1990 a răspuns (pentru amzosoft2003):

Mersi de informatiehappy

| Doridd a răspuns:

Cel mai bun a fost site-ul trimis de Dalea

| Ciuciu_Nyku_1992 a răspuns:

Un tel codat este limitat la o singura retea.

| Mitrea_Cristian_1989 a răspuns (pentru demonangel37):

Cu ce program?

| amzosoft2003 a răspuns:

Un telefon codat are nevoie de un cod de retea sau de decodare pentru a putea functiona in alte retele in afara de reteaua operatorului de la care a fost cumparat. Se poate decoda prin tastarea codului de retea sau prin conectare/decodare remote. O resursa importanta de pe internet care cuprinde informatii complete despre decodarea telefoanelor online o gasim pe: https://www.decodare.info