| CosteleCazan a întrebat:

Ce placa de baza ddr4 este compatibila cu un i5-4460?

2 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Nicio placă de bază cu memorie DDR4 nu va suporta acel procesor, în primul rând pentru că este un Haswell, o generație veche, adică generația a 4-a de procesoare de la Intel din anul 2013 ce are suport până la DDR3. În al doilea rând, nu există plăci de bază DDR4 pe socket 1150, adică socketul compatibil cu i5 4460. Este un procesor de generația veche...

Ai nevoie de o placă de bază cu socket 1150, DDR3 pentru a utiliza acel procesor. Dacă te interesează îmi poți spune.

| Zuzu1991 a răspuns:

Controller-ul de memorie e in procesor
https://ark.intel.com/......0-ghz.html
Memory Types DDR3-1333/1600, DDR3L-1333/1600 @ 1.5V
deci... NICI UNA!