| gabynio a întrebat:

Ce program de editare s-a folosit la acest videoclip si ce altele recomandari pentru unul similar?

https://www.youtube.com/watch?v=5rXImXhETH8&ab_channel=T LDRNews

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

De obicei studiourile mari gen BBC, lucreaza cu crema cremelor, adica Avid Media Composer sau Grass Valley Edius Pro.

Chiar daca in cazul de fata, ar fi mers cu orice program gratuit, caci aia e editare de gradinita, nivel grupa mica (mai ales in comparatie cu ce poate sa faca acel program mai sus numit).

Poti folosi orice doresti, de la cele gratuite:
ShotCut, OpenShot, Kdenlive, Blender (are si modul de editare video), DaVinci Resolve Free, LightWorks Free (export doar 720p)

la cele cu plata: DaVinci Resolve Studio, Adobe Premiere, LightWorks Pro, Magix Vegas (fostul Sony Vegas),
FinalCut (daca ai MAC).

TIPP: acele artworkuri, si alte buline si figuri in stil PowerPoint, etc pe care le vezi aparand pe ecran, sunt 99, 99% realizate separat, intr-un program de editare foto vectorial
( Inkscape (gratuit), Adobe Illustrator, Affinity Designer, Corel Draw, etc)

Posibil si animatia lor (ma refer la faptul ca se maresc, sau isi schimba culoarea) a fost creata ca o instanta separata tot in editorul foto.
DAR se poate realiza orice fel de animatie a acelor obiecte si in editorul video fara probleme.