| Cw3py a întrebat:

Ce se intampla daca am cumparata o memorie RAM cu o frecventa mai mare decat frecventa suportata de catre procesor? Va fuctiona?

Dau funda

4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

E posibil sa nu functioneze. Trebuie sa cumperi o placuta RAM compatibila.

| DoctorWh0 a răspuns:

E posibil sa functioneze sau nu. Daca nu merge, din cate stiu eu, nu apare nimic pana nu pui ceva compatibil. Totusi nu as incerca in locul tau

| flixbuster a răspuns:

Tinand cont ca DEJA ai cumparat-o, e foarte simplu: pune-o in calculator si porneste-l. Daca nu porneste, e clar: nu merge. Daca porneste, fa un memtest. Daca testul e ok, merge. Daca testul nu e ok, memoria este incompatibila (chiar daca porneste). Problem solved.

Pe viitor: intreaba INAINTE sa cumperiwinking

| EusebiuPWN a răspuns:

Sa spunem ca tu ai un procesor ce suporta memorii 2400 mhz, ei bine, daca tu cumperi memorii cu 3000 mhz, o sa le poti folosi la aceasta valoare doar daca faci niste modificari in bios, ramura XMP. Daca nu faci aceasta modificare, memoriile vor rula la 2400mhz.