| cevazacelamineintorace a întrebat:

Ce semnifica numele Mihaela?

Răspuns Câştigător
| Andra_3307 a răspuns:

Http://www.razboiulnevazut.com/semnificatia-numelui-de-botez.html --> Aici o sa gasesti, ca vad ca esti preocupat\a de semnificatiile numelor;). Succes!

25 răspunsuri:
| Jonathan a răspuns:

- de la o expresie ebraica insemnand "cine se aseamana cu Jehova?"

| Noname1465 a răspuns:

MIHAELA / MIHAI
- de la o expresie ebraica insemnand "cine se aseamana cu Jehova?"

| andrushki a răspuns:

Mihaela :
-de la o expresie ebraica insemnand "cine se aseamana cu Jehova?"

-Cel ce se aseamana cu Dumnezeu

- Forma feminina a numelui Mihai - prenume universale, Mihai(l) si Mihaela au o veche traditie europeana crestina, transmisa din "Vechiul Testament". Se pare ca la origine, prenumele deriva din ebraicul "Mikel", intalnit in numeroase texte biblice. Raspandirea sa este pusa in legatura cu faptul ca este considerat un arhanghel (cel mai mare dintre Ingeri), asa cum apare in "Cartea lui David", unde este supranumit "mare conducator" si "ocrotitor al copiilor poporului lui Israel". Etimologic, se considera ca prima parte a numelui deriva din ebraicul Mikajah, un alt nume ebraic, unde particula "jah" este prescurtarea numelui divinitatii supreme "Iahve". Cea de a doua parte a numelui "el" deriva dintr-o alta denumire a divinitatii - "Elohim". In cultura europeana a patruns prin intermediul "Septuagintei", unde aceste prenume se fac cunoscute prin forma greceasca "Michael" si prin Biblia "Vulgata" (o versiune a Sfintei Biblii, tradusa in limba latina care include editii variate ale textelor sacre), unde numele are aceeasi forma. Popularitatea lui Mihai si Mihaela devine marcanta in era crestina, astfel incat ajunge ca in Germania numele, fiind atat de populare, au ajuns sa fie folosite ca un simbol pentru taranul german. Arhanghelul Mihail este zugravit in toate Bisericile ortodoxe pe una dintre usile laterale ale Sfantului Altar (de obicei pe cea din stanga). El este considerat un capitan al dreptatii, cu sabia adevarului in mana, mediatorul oamenilor cu divinitatea, cel care scrie in permanenta intr-o carte faptele bune si rele din intreaga lume. Mihail si Gavril sunt praznuiti pe data de 8 noiembrie. In onomastica noastra sunt gasite atestate inca din secolul al XV-lea, iar multitudinea de forme existente sunt o dovada clara a raspandirii lor pe tot perimetrul Romaniei. Dintre numeroase forme ale numelor, amintim: Mihailescu, Mihailas, Mihaica, Mihaita, Mihu, Mihoi, Mihuta, Mihlea, Mihociu etc. Sunt intalnite si in alte limbi europene: Michael (in limba engleza), Michele, Micheline (in limba franceza si italiana), Michel (in limba germana), Miguel (in limba spaniola), Michaela (in limba maghiara), Mihaly (limba rusa) etc. In limba romana apare din secolul al XV-lea sub formele de Mihail, Mihnea, Mihaila, Mihailo, Mihaela.

| Malvina24 a răspuns:

Mihai/Mihaela - (ebraicã) Miyka'el = Cine este ca Dumnezeu

| andreea_6710 a răspuns:

Loialitatea

| MariuZ a răspuns:

... are radacini iudaice si inseamna "cel/cea care I se aseamana Domnului"...

| ḭṆḠḕṙḀṠ a răspuns:

Provine de la o expresie ebraica insemnand "cine se aseamana cu Jehova?"

| Biir a răspuns:

MIHAELA - (ebraicã) Miyka'el = Cine este ca Dumnezeu

| AGGA a răspuns:

MIHAELA / MIHAI
- de la o expresie ebraica insemnand "cine se aseamana cu Jehova?"happy

| anyka18 a răspuns:

De la o expresie ebraica insemnand "cine se aseamana cu Jehova?". FunditsA?big grin

| Annitu a răspuns:

MIHAELA= Cine este ca Dumnezeu

| Rallu_3508 a răspuns:

Mihai / Mihail / Mihaela [ebraica] Miyka'el = Cine este ca Dumnezeu?

| elena a răspuns:

"Ce se aseamana cu Dumnezeu".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu da numele de mihaela ma excita f mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ar fi sa scrii pe Google semnificatia numelui si gasesti acolowinkingbafta

| waXonwaXoff a răspuns:

Forma feminina a numelui Mihai - prenume universale, Mihai(l) si Mihaela au o veche traditie europeana crestina, transmisa din "Vechiul Testament". Se pare ca la origine, prenumele deriva din ebraicul "Mikel", intalnit in numeroase texte biblice. Raspandirea sa este pusa in legatura cu faptul ca este considerat un arhanghel (cel mai mare dintre Ingeri), asa cum apare in "Cartea lui David", unde este supranumit "mare conducator" si "ocrotitor al copiilor poporului lui Israel". Etimologic, se considera ca prima parte a numelui deriva din ebraicul Mikajah, un alt nume ebraic, unde particula "jah" este prescurtarea numelui divinitatii supreme "Iahve". Cea de a doua parte a numelui "el" deriva dintr-o alta denumire a divinitatii - "Elohim". In cultura europeana a patruns prin intermediul "Septuagintei", unde aceste prenume se fac cunoscute prin forma greceasca "Michael" si prin Biblia "Vulgata" (o versiune a Sfintei Biblii, tradusa in limba latina care include editii variate ale textelor sacre), unde numele are aceeasi forma. Popularitatea lui Mihai si Mihaela devine marcanta in era crestina, astfel incat ajunge ca in Germania numele, fiind atat de populare, au ajuns sa fie folosite ca un simbol pentru taranul german. Arhanghelul Mihail este zugravit in toate Bisericile ortodoxe pe una dintre usile laterale ale Sfantului Altar (de obicei pe cea din stanga). El este considerat un capitan al dreptatii, cu sabia adevarului in mana, mediatorul oamenilor cu divinitatea, cel care scrie in permanenta intr-o carte faptele bune si rele din intreaga lume. Mihail si Gavril sunt praznuiti pe data de 8 noiembrie. In onomastica noastra sunt gasite atestate inca din secolul al XV-lea, iar multitudinea de forme existente sunt o dovada clara a raspandirii lor pe tot perimetrul Romaniei. Dintre numeroase forme ale numelor, amintim: Mihailescu, Mihailas, Mihaica, Mihaita, Mihu, Mihoi, Mihuta, Mihlea, Mihociu etc. Sunt intalnite si in alte limbi europene: Michael (in limba engleza), Michele, Micheline (in limba franceza si italiana), Michel (in limba germana), Miguel (in limba spaniola), Michaela (in limba maghiara), Mihaly (limba rusa) etc. In limba romana apare din secolul al XV-lea sub formele de Mihail, Mihnea, Mihaila, Mihailo, Mihaela.

sursa:http://mihaelaqueen.blogspot.com/......haela.html

| waXonwaXoff a răspuns:

Forma feminina a numelui Mihai - prenume universale, Mihai(l) si Mihaela au o veche traditie europeana crestina, transmisa din "Vechiul Testament". Se pare ca la origine, prenumele deriva din ebraicul "Mikel", intalnit in numeroase texte biblice. Raspandirea sa este pusa in legatura cu faptul ca este considerat un arhanghel (cel mai mare dintre Ingeri), asa cum apare in "Cartea lui David", unde este supranumit "mare conducator" si "ocrotitor al copiilor poporului lui Israel". Etimologic, se considera ca prima parte a numelui deriva din ebraicul Mikajah, un alt nume ebraic, unde particula "jah" este prescurtarea numelui divinitatii supreme "Iahve". Cea de a doua parte a numelui "el" deriva dintr-o alta denumire a divinitatii - "Elohim". In cultura europeana a patruns prin intermediul "Septuagintei", unde aceste prenume se fac cunoscute prin forma greceasca "Michael" si prin Biblia "Vulgata" (o versiune a Sfintei Biblii, tradusa in limba latina care include editii variate ale textelor sacre), unde numele are aceeasi forma. Popularitatea lui Mihai si Mihaela devine marcanta in era crestina, astfel incat ajunge ca in Germania numele, fiind atat de populare, au ajuns sa fie folosite ca un simbol pentru taranul german. Arhanghelul Mihail este zugravit in toate Bisericile ortodoxe pe una dintre usile laterale ale Sfantului Altar (de obicei pe cea din stanga). El este considerat un capitan al dreptatii, cu sabia adevarului in mana, mediatorul oamenilor cu divinitatea, cel care scrie in permanenta intr-o carte faptele bune si rele din intreaga lume. Mihail si Gavril sunt praznuiti pe data de 8 noiembrie. In onomastica noastra sunt gasite atestate inca din secolul al XV-lea, iar multitudinea de forme existente sunt o dovada clara a raspandirii lor pe tot perimetrul Romaniei. Dintre numeroase forme ale numelor, amintim: Mihailescu, Mihailas, Mihaica, Mihaita, Mihu, Mihoi, Mihuta, Mihlea, Mihociu etc. Sunt intalnite si in alte limbi europene: Michael (in limba engleza), Michele, Micheline (in limba franceza si italiana), Michel (in limba germana), Miguel (in limba spaniola), Michaela (in limba maghiara), Mihaly (limba rusa) etc. In limba romana apare din secolul al XV-lea sub formele de Mihail, Mihnea, Mihaila, Mihailo, Mihaela.

sursa:http://mihaelaqueen.blogspot.com/......haela.html

| AngellSthefan a răspuns:

Una foarte frumoasa stiu

| cby a răspuns:

Oare nu a observat nimeni ca aceasta intrebare precum si celelalte (Veronica, Robert) sunt offtopic? Oameni buni suntem la Tehnologie! sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce înseamna numele Mihaela?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine se aseamana cu Jehova?

| Mishaela_Miha_1984 a răspuns:

Cine se aseamana cu iehova?

| Mishaela_Miha_1984 a răspuns (pentru Biir):

Asa estehappy avevarat

| julius a răspuns:

Mihaela este femininul numelui Mihai, citeste in detaliu aici : http://interpretare-nume.ro/Mihai-Mihaela.html