| 12Gabriela3456 a întrebat:

Cu ce pot sa curat capacul de protectie a bateriei la telefon? am incercat cu bicarbonat de sodiu, peroxid de hidrogen, pasta de dinti, inalbitor pentru rufe, curatator de lac...nu merge nimic ajutati-ma va rooog! probabil e murdar de ceva vopsea

2 răspunsuri:
| anamaria2006 a răspuns:

Hei buna! Eu sunt ana-maria! Mai pe scurt Ana. Si eu am patit asta dar daca e murdar de praf merge cu o carpa uda sau o laveta, daca e de vopsea poti incerca cu un detergent de vase iar apoi freci detergentul cu un burete de sarma. Dar totusi de aceea se poarta husa de telefon!

Bula
| Bula a răspuns:

Daca s-a murdarit de la ceva vopsea, probabil solventul din vopsea a atacat materialul capacului.
In acest caz ai doua solutii:

1. Dai atent cu un smirghel (panza abraziva) fin (100-150 sau chiar mai fin) pe suprafata patata, pana ce se slefuieste vopseaua, dupa care slefuiesti mai departe cu partea cu panza pana ce dispar urmele fine de nisip, iar slefuirea fina faci cu pasta de dinti pusa pe pe o bucata de carpa, pusa pe varful degetului. Dureaza poate chiar si cateva ore, dar dispare urma vopselei.

2. Cumperi alt capac. big grin