| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce programe se realizeaza grafica care apare in videoclipuri? Grafica in care obiectele se misca, scrisurile dispar, etc.
Eu folosesc Photoshop si Illustrator pentru grafica 2d, dar vreau sa invat si un program pentru editare video.

5 răspunsuri:
| MValentin a răspuns:

Adobe Premier, cel mai bun si elaborat

| NLS a răspuns:

Cu orice editor video mai rasarit poti crea chestii faine.
Adobe Premiere nu e nici pe departe singurul, si nici cel mai folosit.

In ultimul timp Davinci Resolve e tot mai popular, fiindca are o varianta gratuita extrem de versatila, editia contra cost aduce in plus doar efecte suplimentare si suport 4K si HDR (plus alte cateva maruntisuri).

Mai exista tot din categoria low cost:
Pinnacle Studio (au crescut enorm de cand au cumparat Avid Studio)

Magix Vegas Pro (fostul Sony Vegas)

sau Cyberlink PowerDirector. (cu acesta am inceput eu, nu mi-a placut foarte mult, am incercat Pinnacle Studio si Vegas, apoi am ales Resolve)

Cele mai mari probleme ale produselor Adobe e ca sunt scumpe si crapa cand ti-e lumea mai draga.
Nu zic eu asta, e plin netul.
Folosesc Resolve de 9 luni, atat pentru editat clipuri cat si pentru slideshow-uri. (Am si PTE AV Pro, un program dedicat slideshow-urilor, insa m-am incapatanat sa incerc cu Resolve, am libertate mai multa la efecte )

Merge perfect, nu am primit niciodata vreo eroare, nu consuma foarte multe resurse, interfata e mai bine organizata decat la Premiere, si pentru 0 RON ai un produs 4 in 1:
++ editare
++ colorizare (In Resolve gasesti un modul de colorizare mult mai bun decat cel inclus in Premiere)
++ editor audio (Fairlight)
++ si efecte (Fusion e aproape la fel de bun ca After Effects, insa pentru a beneficia de toate efectele trebuie sa dai 300 euro pe varianta comerciala.
Foarte ieftin, daca tii cont ca Premiere vine la abonament pentru vreo 24 euro pe luna, iar pentru After Effects si Audition trebuie sa scoti din buzunar la fel de mult).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Tutoriale se gasesc suficiente pe YouTube:
Casey Faris
Billy Rybka
MrAlexTech
Jay Lippman
Jamie Fenn
Chris' Tutorials
Jason Yadlovski
That Modern Dude
Learn Color Grading
posibil si altii, dar mie imi sunt mai mult decat suficiente acestea.

| InOrOut a răspuns:

AfterEfects

| cazimir132 a răspuns:

Pentru editare imagine: http://www.softedu.eu/photoshop-cc.html
Montaj, colaj: http://www.softedu.eu/curs-photoshop-creativ.html
Illustrator pentru grafica vectoriala: http://www.softedu.eu/illustrator-cc.html

In fine editare si montaj video cu Premiere: http://www.softedu.eu/curs-adobe-premiere.html
Si COMPOZITIE video cu After Effects: http://www.softedu.eu/curs-adobe-after-effects.html