| Jipa95 a întrebat:

Cu lansarea noii familii de placi grafice pe arhitectura pascal nVIDIA nu vor lansa si ei placi video de buget? Ma refer la placi video pana in 1000 lei, cum este 750ti sau 950 in familia maxwell.

23 răspunsuri:
| CrappinMorth a răspuns:

Ba da, 1080 si 1070 sunt doar primele versiuni din serie. Stai linistit, vor aparea si celelalte. happy

| SasNetRomania a răspuns:

Ca orice serie fie de la amd fie nVIDIA vor fi si placi slabe la pret redus si super placi la pret mare.
Insa nu prea merita noua serie de la nVIDIA daca alegi sa mergi pe o placa mai slaba de 1070. Mai repede seria 4 de la AMD. Insa daca ai o super placa seria 3 de la AMD nu prea vad rostul unui upgrade avand in vedere ca AMD-ul sta de 10 ori mai bine decat orice nVIDIA pe DX12.

| KodrutZ a răspuns:

Mai recent si 960-ul e in zona asta de pret. Pai abia le-au anuntat pe astea primele, avem timp sa punem osu' la treaba si sa strangem bani.
P.S. Nu o sa le lanseze acum, ci mai incolo. In schimb, AMD o sa lanseze Polaris-urile ieftine in prima faza.
@SNR: "AMD-ul sta de 10 ori mai bine decat orice nVIDIA pe DX12." Muahahaha, desigur. Si Intel suge, iar AMD merge mai bine in jocuri. Iar hardurile WD sint cele mai bune.

| CPAElites a răspuns:

Cred ca GTX 1050 si 1060winking

| UnBroken2016 a răspuns:

Unde te grabesti asa. Abia au aparut prima serie din "familia" 1000, mai e pana apar cele MSI, GIGABYTE etc si dupa vor aparea si restul de 1060 poate 1050.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru SasNetRomania):

Asa spun toti dar deocamdata nu e asa. Am vazut zilele trecute un video care facea comparatie la gtx 1080 si nu mai stiu ce placa video de la AMD si era praf rau AMD pe dx 12. Asa ca pentru acum nu e nici macar la egal, daramite rahaturi ca °10 ori mai bun °.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce rig vrei sa iti faci Kodrute?

| SasNetRomania a răspuns (pentru KodrutZ):

Iar vorbesti in necunostinta de cauza sa te faci de ras? iarasi traiesti pe net cu manipularea si marketingul ieftin a lui nVIDIA? Doar copii mai aleg nVIDIA ca sunt nepriceputi.
Eu am fost un norocos pot spune, am testat cu MANA MEA cam tot ce tine de placiile high end. Pot spune cu mana pe inima ca AMD-ul le da fum raport calitate /pret. Nvidia cu 5% mai bune insa cu 10 mil mai scumpe. laughing
Nu vorbim despre procesoare, acolo este foarte discutabil... un AMD 6-8 core este de ajuns pentru gaming si ATAT, daca vrei mai mult e Intel-ul clar.
Cine mai foloseste hard lol? Exista SSD...

| SasNetRomania a răspuns (pentru UnBroken2016):

Amice, ce zic eu sunt testate de MINE nu manipulari de pe net.
Ramai cu netul si gata daca nu vrei sfaturi.
Plus ca nu ai cum sa compari o placa scoasa in 2016 de la nVIDIA cu una amd din 2015 asa priceput esti laughing?
Compara tata seria 9 de la nVIDIA cu seria 3 de la amd pe dx12 rupe amd-ul.
Da tu 10 mil in plus pe 4-5fps doar casa ai in pc numele nVIDIA in loc de amd.
Toate jocurile noi sunt facute in colaborare cu AMD, si 90% portate de pe console care au Hardware AMD.
Ramai in lumea ta...

| KodrutZ a răspuns (pentru SasNetRomania):

Ai fi mirat cati mai folosesc harduri clasice. Asta una la mana. A doua la mana, ca tot te dai rotung, zi-ne si noua macar TREI situatii in care AMD e peste NVIDIA de ZECE ORI. Tu ai zis asta, nu eu.
P.S. Poate ne zici si o placa mai eficienta ca performanta-per-watt de la AMD ca 750 Ti-ul.

| KodrutZ a răspuns (pentru UnBroken2016):

Astept sa apara sculele noi, evaluez bugetul, si dupa aia ma hotarasc. Posibil sa pun mai intai procesor-pb-ram si sa merg cu integrata video o perioada. Just for the fun of it. happy
P.S. E fix irelevant cu ce o sa inlocuiesc i3 2120-ul si 750 ti-ul si cand, mi-am facut damblaua pe ceea ce ma intereseaza cu adevarat, sa sune muzica bine. Fiio X3 II pe post de DAC USB (bine, ramane de auzit daca suna mai bine ca Xonar DS-ul) si Fluid Audio FX8.winking

| SasNetRomania a răspuns (pentru KodrutZ):

Doar incuiatii si aia care nu isi dau seama ca un hard din 2012 trage in jos un PC cu pana la 40 %. Probabil nu ai avut ssd si zici eh nu am nevoie. BA AI TREZESTE-TE. Aici sunt pus ca sa luminez mintiile incuiate ale romaniilor.
Am zis in DX12 si atat, seria 9 vs seria 3 de la amd citeste iarasi.
750Ti nu e o placa de gaming, ci una entrylevel, nu ma obosesc cu asa ceva, iar daca vrei perfromanta ai si consum cu siguranta. Nu e un criteriu prea fericit sa alegi o placa doar pentru consum, nu mai esti in 1900 toamna cand nu aveam curent si apa cu sapun.
Nu incerca sa fi berbec cu mine sa mergi inainte fara sa te uiti in lateral ca te arzi grav, plus ca acest topic e si public laughing)... multi prieteni erau fani nVIDIA dupa ce au venit la sediu si au vazut care sunt diferentele au inceput sa injure nVIDIA de ce? pentru ca peste un sfert de pret platesc pentru acel logo ieftin.

| SasNetRomania a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca vrei sunet adevarat ia-ti doar DAC Fiio E10K sau ASUS STRIX RAID PRO...

| KodrutZ a răspuns (pentru SasNetRomania):

Aici urma sa imi spui cumva cum DAC-ul din E10K e superior celui din X3 II?

| KodrutZ a răspuns (pentru SasNetRomania):

... si aia care efectiv nu isi permit nici un mouse pad si au vreun junghi de calculator Myria la care inca platesc rate. Personal am SSD din vara lui 2012, dar ziceam la modul general.
P.S. Ai fi uimit sa vezi cum se misca 750 Ti-ul in 1280X1024. Am luat-o ca sa nu am tambalau si pentru consum redus, am eu ceva cu caldura si consumul mai recent. Nu o fi ea mid-range de-a binelea, dar nici nu o pui langa alea de 200-250 RON...
P.S. Nu sunt fan NVIDIA. Am zis undeva ca sunt fan NVIDIA? Sint fan AMD chiar, doar ca am avut niste nevoi in momentul upgrade-ului pe care AMD nu mi le putea satisface, e atat de simplu.
P.S. 2 Apropos de ars grav, te-am intrebat de niste exemple CONCRETE legat de ce afirmi cu DX 12. Pana se va maturiza suficient DX 12, o sa mai scoata si AMD si NVIDIA inca o generatie de placi si discutam atunci.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru SasNetRomania):

Nu dau bani in plus doar ca sa scrie GTX pe placa video, ma uitam la toti amicii mei care au AMD si stau ca prostii pe bara mereu ceva timp pentru ca nu merge jocul ala sau ala sau ala. Cred ca asta e singurul motiv pentru care mi-am luat o placa video de la Nvidia. Dar mai mult nu imi bat capul. Nu sunt fan Intel AMD sau Nvidia dar am vazut toate certurile prostilor online.Nu vreau sa incep una.

| SasNetRomania a răspuns (pentru UnBroken2016):

Esti foarte amuzant daca ai impresia ca AMD si-ar pata imaginea ca sa nu mearga jocul x si y! ASA CEVA NU EXISTA. E strict tampenia din capul amicilor tai, ei nu stiu sa isi optimizeze un windows si sa isi descarce ultimul driver de pe site-ul oficial si au tupeul ala sa zica asa ceva.
Nici eu nu sunt fan X sau Y insa trebuie sa stiti adevarul.

| SasNetRomania a răspuns (pentru KodrutZ):

1280X1024? pe rezolutia aia jucam prin 2002. Stiu pe rezolutia aia se misca decent insa cine mai joaca pe asa rezolutie acum sa fim seriosi... Fara full hd in gaming joci degeaba, recomandat 2k in jocurile noi.
Eu nu ti-am zis ca esti fan Nvidia, am dat un exemplu mai sus cu niste fani nVIDIA si atat.
Exemple cu dx12 te poti uita pe net, ca sigur nu ma crezi daca iti zic eu.
http://www.extremetech.com/......-benchmark
Iar colegu a vb despre asa ceva in primele 4 minute in acest video :) https://www.youtube.com/watch?v=seiirRfGIuk

| KodrutZ a răspuns (pentru SasNetRomania):

Eu joc pe rezolutia aia, bine-mersi. Am avut un rahat de full HD si l-am dat nevestei, era oribil. Nu rezolutia, ci latenta. 1280X1024 am un LG L1972H-PF, probabil stii modelul.
Stiam de Ashes of Singularity. AMD conduce lejer, dar nu e de 10 ori peste NVIDIA. Tu asta ai zis.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

P.S. Cand zic latenta ma refer la halul in care imi facea in pagini web/documente atunci cand dadeam un nenorocit de scroll, chiar si in filme aveam ghosting, sa nu crezi cumva ca ma gandeam la fsp scazut in jocuri. Celebrul si mult-laudatul BenQ GW2255, ca o paranteza.

| SasNetRomania a răspuns (pentru KodrutZ):

Cand vorbim de full hd, ca orice alt monitor sunt modele praf si bune. un full hd de calitate pleaca de la 800 lei. Si cu aia iti recomand sa iti incepi constructia noului pc. Sti cum e...raul se taie de la radacini. Degeaba ti-ai face super pc daca ai un monitor antic.
ASUS Gaming VS248HR
BenQ Professional Gaming XL2411Z
ar trebui sa te satisfaca maxim, sau daca ai bani iei unul pe 120fps daca vei avea si o placa video pe masura.

| KodrutZ a răspuns (pentru SasNetRomania):

Nu ma intereseaza super-fps, NVIDIA GSync/AMD Freesync sau cum draq se cheama alea. Inainte de orice altceva, vreau unul pe care textul sa arate ca lumea - negrul sa aiba contrast, iar cand fac scroll intr-o pagina sa nu se manjeasca tot ecranul. Nu de alta, dar nu din gaming imi castig piinea... tongue

| Jipa95 explică (pentru SasNetRomania):

Nici eu nu sunt fan amd, nVIDIA sau Intel ci imi place sa cumpar cam tot ce imi ofera o performanta buna, la un pret accesibil. Sunt total satisfacut de combinatia amd + nVIDIA din sistemul meu. ( fx 6300, Asus 750ti oc ) si nu este joc sa nu mi-l ruleze mai jos de 30fps in 1080p detalii medii in ultimele titluri aparute. Din cate observ si eu amd sta mai bine pe dx12, dar mai astept sa vad performanta polaris comparativ cu pascal, si asta la placi video budget, ca nu imi permit bestiile alea de 1070 sau 1080 si atunci ma voi decide care merita in raport calitate-performanta-pret.
Si aici pe dx 12 se observa clar diferenta de performanta
https://www.youtube.com/watch?v=LT8PFbBvbzc
Ca si idee, 750ti-ul la frecventa stock mi l-a rulat pe full hd cu detaliile pe medium destul de ok 35-40fps avg..nu sunt pretentios.