| Superior a întrebat:

Cu un FX8370-E am 3, 3ghz si in turbo 4, 3ghz. Ce credeti, merge un OC la 5ghz avand in vedere ca coolerul meu este un Zalman CNPS 14X Optima
https://www.pcgarage.ro/coolere/zalman/cnps14x/

5 răspunsuri:
| Marian2013 a răspuns:

Poti sa ii dai OC, dar sa verifici temperaturile apoi.

| alexboss2020 a răspuns:

Dar de ce nu incerci tu? Dai un OC la 5ghz intra in windows si vezi ce temperaturi ai daca sunt mari redu OC-ul la 4. 5ghz!

| Strepix a răspuns:

Faci OC cu cat un GHz la fiecare core, apoi verfici temperaturile cu RealTemp Processors, daca vezi ca e ok, tot urci, tot urci, pana vezi ca ai o temperatura acceptabila.

| Superior explică:

Ce-ti pasa tie?

| alexboss2020 a răspuns (pentru Superior):

Nu mai da OC ca vei avea temperaturi mai mari lasa asa procesorul cum este! Daca vrei performanta de 20 fps-uri sau mai mult mergi pe un ryzen 5!