| noslynx a întrebat:

Cum citesc numere dintr-un fisier C++ pana cand nu mai sunt numere in fisier?

Răspuns Câştigător
| xRaduC a răspuns:

Sa zicem ca scrii cam asa:

#include
using namespace std;
ifstream f ("numefisier.in");
ofstream g ("numefisier.out");
int main ()
{
int x;
while (f >> x) // Cat timp citeste numere
{
x = x + 1; // Aduna 1 la fiecare numar
g

3 răspunsuri:
| NoctisFive a răspuns:

While(! f.eof())
F-ul poate fi inlocuit cu numele pe care i l-ai dat tu fisierului in program.
Eof- end of file

| xRaduC a răspuns (pentru xRaduC):

G < < x < < " "; // Il afiseaza imediat
}
Vezi, am incercat sa afisez cu g, dar TPU nu stie de shiftari la stanga.
Nu pun return 0, nici f.close () si nici g.close (), desi, in anumite cazuri sunt necesare aceste instructiuni. Nu si aici! happy Recomand sa te joci in Codeblocks si sa faci propriile teste. Apoi, sa lucrezi probleme pe pbinfo si sa inveti si teoria de pe acelasi site.