| loredana2012 a întrebat:

Cum imi dau seama daca am IP static sau dinamic?

Răspuns Câştigător
| karellen a răspuns:

Intra aici si vezi exact--> Http://www.whatismyip.com/

6 răspunsuri:
| ZeroBarat1 a răspuns:

Daca ai la fiecare restartare de retea, acelasi ip inseamna ca ai ip static, dar daca ti se schimba la fiecare resetare se numeste ip dinamic.

| Catalion a răspuns:

IP static: Acel IP pe care l-ai primit cand au venit oamenii aia ca sa-ti monteze cablul de internet.
IP dinamic: Inseamna ca, calculatorul tau isi ia IP-ul automat si nu are unul fix. Un exemplu ar fi acele calculatoare din clasa de informatica si/sau acele calculatore publice, unde platesti nu stiu cati bani ora.

| spiga92 a răspuns:

Daca ai net de la romtelecom ai IP dinamic...intra pe http://www.whatsmyip.org/. reti ipu. apoi opresti modemu si intri iar pe situ ala... daca s. a schimbat inseama ca ai ip dinamic

| smartalogu a răspuns:

Buna Adina. Da-i asa: start->control panel->network connections->dreapta click pe local area... ce mai zice la tine acolhiroproperties->tcp/ip->properties. Daca, campurile alea sunt complectate ai ip static. Daca sunt necompletate ai IP dinamic. Sper ca te-am lamurit. App, Alexe, vezi ca ai gresit. Un ip dinamic se poate schimba si din minut in minut daca vrei, sau la 3 zile. Deci poate sa dea restart si sa nu se schimbe. Asta nu inseamna ca are ip static.winking. Spe ca ti-am fost de folos.

| LawR3n a răspuns:

Dacă ai modem este forte probabil să fie static, dacă nu s-ar putea să fie dinamic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am spatiile alea completate, insa am ip static:), verifica pe un site gen www.adresamea.ro in 2 zile(ca sa nu se schimbe ip-ul la 12 ore...) si atunci o sa vezi de care este. Este dinamic daca este diferit ip-ul in cele 2 zile, iar static in caz ca nu se schimba ip-ul.