| andrefrancais a întrebat:

Cum sa zbor cu o drona ușoară prin vânt?

3 răspunsuri:
| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Nu prea ai cum laughing ca sa zbori cu o drona in vant necesita motorase puternice, adica e grea. Nu se poate si usoara si foarte puternica. Ti-o ia vantul.

| Illuminati2016 a răspuns:

Trebuie sa ai permis de pilot, Funda?

| wpetterssone a răspuns:

Dacă vrei să pilotezi o dronă, o poți face de la sol, însă ai nevoie de aprobări pentru a o ridica la peste FL001, adică aproxinativ 30 metri.
Dacă tu vrei să te urci pe dronă și să zbori, te anunț că aceasta nu este posibil.
Cu un planor poți plana pe deasupra unei zone, care nu este controlată de un turn (deci care nu este în zona aeroporturilor). Pentru a plana ai nevoie de un certificat de pilot planorism, în urma absolvirii unor cursuri specializate.
Dacă dorești să pilotezi un avion ușor sau ultraușor ai nevoie de un certificat pentru piloții de ULM.