| InOrOut a întrebat:

Cum se opreste windows auto-update la windows 10 pro? Eterna intrebare.

Răspuns Câştigător
| cfrtobias a răspuns:

Cred ca nu se poate laughing si eu am oprit si tot imi apare

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ii poti da pauza 3 luni
https://www.youtube.com/watch?v=NWiAV989u7I

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, nu se poate.
Practic, trebuie să cauți printre acțiunile programate periodic și să o dezactivezi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De adaugat la ce a spus NLS, tot de la Properties, poti sa dai la Recovery, si sa pui la toate (First, second, subsequent failures) "Take No Action", cu riscul sa dea erori, dar asa stii ca exista sansa sa nu mai reporneasca sistemul de Update.

Uneori mai gaseste cai de scapare, iar acesta ar putea fi oprit din registrii: https://www.ubackup.com/......-8523.html

| NLS a răspuns:

Intri la Servicii (tastezi la cautare: services.msc)
cauti Windows Update
click dreapta pe el, alegi Properties

Daca e pornit serviciul, dai Stop
Apoi din caseta de selectie, alegi Disabled.

Aceasta metoda dureaza din pacate pana la un nou Update major, adica de doua ori pe an trebuie sa faci pasii astia.

Tot de aici poti bloca partial si telemetria, in mod identic, tot pana la primul update major.
Cauti : Connected User Experiences and Telemetry

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Se mai poate face si din Registry Editor (regedit)

sau

Group Policy Editor (gpedit.msc)

Computer Configuration - Administrative Templates - Windows Components - Windows Update - Configure Automatic Updates - in stanga alegi Disabled.

| zilog a răspuns:

La ce folos update upgrade la windows ca să ocupe extraordinar de mult gen 60 GB? ca să se miște extraordinar de greu!?