| Farcas_Paul_1990 a întrebat:

CUM VAD EMISIUNILE cati oameni le privesc postul TV? daca aprind 2 televizoare in casa pe acelasi canal e ca si cum se uita 2 oameni la ei nu? sau care e criteriul?

2 răspunsuri:
| adrianbestboy98 a răspuns:

Au un contorizator cum este Youtube adica pe un clip au dat click atatia oameni acel contorizator este conectat la stelit si cand cineva intra pe canalul respectiv acesta trimite niste date catre ei

Bula
| Bula a răspuns:

Doar emisiunile televizate digital pe cablu se pot contoriza direct.
Emisiunile vizualizate analogic sau prin satelit nu se pot identifica si contoriza (tehnic imposibil), in aceste cazuri fiind folosita vechea metoda: raportarea de catre clientii voluntari sau platiti, prin sondaj de opinie.