| Sonia822 a întrebat:

Daca 2 vecini impart o conexiune wifi, cel care detine parola poate intra in calculatorul gazdei care s-a zgarcit la 15 lei?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Niciodată.

| danbnz a răspuns:

Nu.

| sierra1 a răspuns:

Dacă nu "șeruiește" nimic, nu poate

| sierra1 a răspuns:

Tu ești unul din cei 2?

| PainTech a răspuns:

In calculator nu (in conditii normale cel putin).
Poate vedea paginile web si site-urile accesate de vecin (daca e ceva mai proceput le poate si modifica) pe site-urile nesecurizate (fara lacatul verde din chrome).

Ideea e ca toate astea necesita putine cunostinte. Tinand cont ca majoritatea oamenilor nu stiu sa instaleze singuri nici macar Windowsul e foarte putin probabil ca vecinu' sa se "joace" cu el.
Eventual stie sa ii opreasca accesul la internet din interfata routerului si atat.

| Ineys a răspuns:

Se poate si daca nu impart conexiunea Wi-fi. Depinde cat de priceput este atacatorul!

| JicaContra a răspuns:

Daca e hacker, nu e imposibil, practic in afara de windows firewall si antivirus nu mai are nici o protectie

| BananaZambareata a răspuns:

Daca ii hacker da

| Sonia822 explică (pentru BananaZambareata):

Unul care a terminat cibernetica poate fi considerat hacker?

| BananaZambareata a răspuns (pentru Sonia822):

Ar putea fi considerat. Dar conceptul de hacker are mai multe sensuri. Depinde ce a invatat el si ce a tinut minte din tot ce a invatat. Dar daca se pricepe cat de cat poate sparge un pc si iti poate intra in date si toate alea. Sau poate sa iti bage viruso prin diferite metode.