| Marian_Adelin_1992 a întrebat:

Daca activez turboul unui processor la laptop din Bios pierd garantia?

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Nu ti-as recomanda sa umblii pe acolo, mai ales ca ai garantie, si la laptopuri nu se face niciodata overclock(turbo=overclock, asa cred) de oarece laptopul nu are o aerisire asa de buna cum o are un pc, si risti sa il arzi

3 răspunsuri:
| WxRo a răspuns:

Turbo boost-ul la procesor nu se poate activa din bios. Cand procesorul ajunge la o anumita frecventa se activeaza automat functia de boost. O poti monitoriza cu cpu-z de ex.

Cei de la amd au o chestie numita overdrive dar nu este un boost ci un overclock.Nu ti-as sugera sa overclockezi procul unui laptop.

http://www.amd.com/......over-drive

| untu a răspuns:

Daca laptopul este in garantie, nu poti umbla! Daca il desfaci laptopul si umbli acolo, se pot observa la lampa ultravioleta si pierzi garantia!

| WxRo a răspuns:

Cand cineva intra in bios nu inseamna ca desface laptopul! Bios-ul este o chestie software! Cum dracu sa pierzi garantia daca intrii in bios? Oameni buni ..nu mai raspundeti daca nu stiti despre ce e vb.