| Daniel26 a întrebat:

Daca in specificatiile unui laptop cu Windows 10 preinstalat scrie ca are capacitate de stocare 64GB (https://altex.ro/......s-10-home/ ), acesti 64 GB sunt suficienti in timp? Avand in vedere actualizarile windows ului lunare sau periodice? Sau este de dorit o capacitate de stocare mai mare? + Aplicatiile pe care utilizatorul doreste sa le instaleze, vor "lua" din aceeasi 64gb initiali?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este un laptop minimal pentru a fi folosit in loc de tableta.
Daca actualizarile sunt oprite, atunci 64Gb sunt suficiente pentru a fi folosit pentru a scrie documente, a citi e-mail-urile, eventual de ascultat muzica pe Youtube si a comunica pe Skype.
Pentru stocare date si back-up-uri sistem se poate folosi stick de memorie USB si/sau hard disk extern.

Este un laptop ieftin pentru cei care il folosesc rar, ocazional, pentru nepretentiosi, dar vor sa aiba laptop.
Un adevarat swift, cum spune si numele...

| Shimozukushiki a răspuns:

E imposibil să aibă 64, e prea puțin, 64 are un telefon, trebuie să aibă cel puțin 150-300

| SkittlesP a răspuns:

Pe laptop-ul meu de 500gb. Am 290 gb liber. Destul, in general este 256gb, pentru rulare buna. 64gb au si telefoanele mai bune,
Cand ai terminat cu driverele si astea, ai avea doar cativa gb.
Sugestia mea, este sa-ti iei un laptop de 256gb daca poti.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
E foarte putin si cu timpul nu vei mai avea spatiu.
Pe langa windows vei avea nevoie si de alte aplicati, softuri etc.
Daca bagi doar ce e nevoie si te limitezi la update, e posibil sa-ti ajunga!

| RAY a răspuns:

Eu unu mai am 30 gb free din 60 de gb dupa ce am instalat totul,plus drivere,programe, desi e ok, dar desigur ca daca voi drumul update am sa raman fara spatiu, el fiind ssd nu va fi o problema asta, e ssd ala macar? https://de.wikipedia.org/wiki/Multimedia_Card,practic e un micro sd in el, vezi daca poti sa i pui o memorie mai mare, personal nu recomand acest laptop

https://altex.ro/......-free-dos/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa-l poti folosi este necesar un HDD extern. Acei 64 Gb se vor consuma rapid mai ales daca esti tanar si vrei jocuri.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Shimozukushiki):

Asa este! Are doar 64 Gb eMMC. Pentru a-l putea folosi necesita un HDD sau SSD extern.

| Daniel26 explică (pentru RAY):

Tu ce model de laptop ti-ai luat? Asta de care intreb mai sus nu cred ca are ssd.

| RAY a răspuns (pentru Daniel26):

Lenovo ideea pead 700

| XYZ02 a răspuns:

Nu mai bine mergi pe unul dintre primele doua modele?
128GB tip SSD sunt suficienti pentru orice laptop de tip office.
https://www.emag.ro/......priceasc/c
Ai aceeasi performanta cu un spatiu de stocare mult mai mare, dar cu niste greutate in plus
Sau daca vrei ceva mai performant poti merge SH:
https://www.abdcomputer.ro/......cam-19368/

Sau o variante destul de "draguta" ar fi acest Myria
https://altex.ro/......s-10-home/

Cu inca 200Ron cumperi un HDD extern, desi nu sunt sigur daca cei 32GB ti-ar fi suficienti :?